28 Ноември, 2024

МВР посочи 31 индикатора за психични проблеми при полицаите

МВР посочи 31 индикатора за психични проблеми при полицаите

Нова наредба на МВР предвижда специална комисия от психолози да изследва психологичната годност на полицаите, ако преките им ръководители установят нарушения в нормалното им поведение.

За целта е изготвен списък с 31 индикатора, които спомагат за разпознаване на рисковото и дезадаптивно поведение на униформените, съобщава lex.bg.

Проектът на наредбата е публикуван за обществено обсъждане (пълния му текст виж тук), а тя ще е продължение на промените в Закона за МВР от тази година, с които беше прието, че психологичната пригодност на държавните служители в МВР се определя от Института по психология, а вътрешният министър определя при какви условия да стане това.

Предложението според проектонаредбата е да бъде създадена комисия от трима психолози, която да решава за психологичната годност на служителите, а изследванията ще бъдат правени от специалистите от Института по психология на МВР, които в тридневен срок трябва да изготвят оценката.

Ако комисията приеме, че служителят е психологически непригоден за държавна служба на заеманата длъжност, тя определя срок за възстановяване, след което той минава ново изследване, като комисията може да даде и становище за заемане на друга длъжност.

Ако по време на изследването се установи суициден риск или риск от нараняване на други лица или съмнение за психична болест, комисията прекратява процедурата и насочва служителя за психиатричен преглед и евентуално лечение, предвижда наредбата.

В нея е дадено и определение за психологически непригоден служител в МВР. Това е този, „при когото е установено несъответствие на актуалния личностен профил с емпирично установените психологични критерии за успешна адаптация и ефективна реализация на длъжност в съответното направление на дейност, изразяващо се в прояви на някаква форма на дезадаптивно и/или рисково поведение“.

Списъкът с индикатори, които издават подобни проблеми, включва системна лесна уморяемост, трудности при изпълнение не работата, трудна концентрация, забавено мислене, често забравяне, превратно тълкуване и изопачаване на постъпките на другите, мнителност и подозрителност към колеги и граждани, създаване на конфликти, опити за физическа саморазправа, самоизолиране, прекомерна предпазливост.

От друга страна, самонадеяността и поемането на необмислени рискове, също са индикатори за проблем, както импулсивните действия и решения, които могат да застрашат здравето или живота на граждани, колеги или на самия служител.

Промените в настроението също издават психологични проблеми – от перманентна еуфория, до непрекъснато мрачно настроение.

Ръководителите трябва да следят служителите си и за поява на странни мисли – например вярване в собствени свръх-способности, ирационални страхове от преследване и т.н., често повтарящи се безсмислени действия като движение в кръг, тръгване и връщане на едно и също място и др.

Индикатори за проблем са още системната злоупотреба с алкохол при сигнали от познати и колеги, занемарен външен вид, влошена лична хигиена, рязка промяна в теглото, загуба на интерес към предпочитани дейности (хоби, спорт и др.), както и харзартната зависимост и честото искане на заеми и натрупаните дългове.

Ако ръководителите разпознаят два или повече от тези индикатори в поведението на служителите си, ще изпращат заявка за изследване, а комисията ще преценява дали да бъде направено.
Сподели:
Боршош: Терзиев да спре протеста пред Народния театър

Боршош: Терзиев да спре протеста пред Народния театър

По думите му биячите от столичния мол са били  хванати за един ден, а задържани за боя и ескалацията на протеста пред театъра преди три седмици, все още няма

Ново свлачище на пътя Мездра-Ботевград: Кой ще плаща за това - данъкоплатците...

Ново свлачище на пътя Мездра-Ботевград: Кой ще плаща за това - данъкоплатците...

Как и защо се е наложило да се строи “Ребърково” - да кажат тези, които са го измислили, призовава народният представител от ГЕРБ

Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата

Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата

Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним