Пекин "остава безпристрастен" по отношение на войната в Украйна. Това заяви китайският първи дипломат Ван Йи пред руския си колега ден след като китайска делегация участва в международни преговори за прекратяване на конфликта, в които участва Украйна, но не и Москва.
В телефонен разговор Ван подчерта пред руския външен министър Сергей Лавров, че Китай и Русия са "надеждни и сигурни добри приятели и партньори", съобщи Си Ен Ен.
"По отношение на кризата в Украйна Китай ще отстоява независима и безпристрастна позиция, ще изразява обективно и рационално мнение, ще насърчава активно мирните преговори и ще се стреми да търси политическо решение по всякакъв международен многостранен повод." - е заявил Ван, според текста на разговора, публикуван от китайското външно министерство.
Разговорът беше проведен след двудневните преговори, организирани от Саудитска Арабия, в които участваха около 40 държави, сред които ключовите съюзници на Украйна - САЩ, Великобритания и Германия, както и Индия и редица държави от Близкия изток. Те обсъдиха намирането на от войната, започнала преди близо 18 месеца след нахлуването на руските войски в Украйна.
Според официалните саудитски медии, групата се е обединила около важността на международния диалог за намиране на "общи позиции, които ще проправят пътя към мира".
Лавров "оценява и приветства конструктивната роля, която Китай играе" за намирането на политическо решение на "украинската криза", заяви китайското външно министерство в своя прочит на разговора от понеделник.
Преди началото на преговорите в Джеда министърът на външните работи на Украйна Дмитро Кулеба определи участието на Китай като "супер пробив и историческа победа".
Украйна и нейните западни съюзници отдавна изразяват надежда, че Китай и неговият лидер Си Дзинпин, който се самоопределя като приятел на руския президент Владимир Путин, биха могли да изиграят роля в подтикването на Москва към мир.
Си и Путин се стремят към прекрояване на действащия световен ред, опиращ се на международното право - според тях той е враждебен на техните цели.
Китай продължава да укрепва икономическите, дипломатическите и свързаните със сигурността връзки с Русия, въпреки нахлуването в Украйна, което Пекин никога не е осъждал.
Китай не изпрати делегация на предишните международни преговори в Дания през юни, въпреки че през последните месеци се опитваше да се позиционира като потенциален мирен посредник в конфликта.
Участието на Китай в разговорите в Джеда се случва в момент, когато страната укрепва връзките си със Саудитска Арабия и полага усилия да възстанови отношенията си с ключови икономически партньори в Европа на фона на икономическите проблеми и продължаващите търкания с Вашингтон.
Репутацията на Пекин в Европа е накърнена значително заради подкрепата му за Русия.
Специалният пратеник на Китай по евразийските въпроси Ли Хуей, който ръководеше делегацията, "осъществи широки контакти и комуникация с всички страни по политическото уреждане на кризата в Украйна, изслуша мненията и предложенията на всички страни и допълнително затвърди международния консенсус", съобщи китайското външно министерство.
Участието на Китай в разговорите обаче не изглежда да е променило собствената му позиция по конфликта, уточнява изданието.
След разговорите Пекин ще продължи да укрепва диалога въз основа на позицията си от 12 точки за политическо уреждане на кризата, заяви министерството.
Предложение, което Пекин представи по-рано тази година, призовава за мирни преговори за прекратяване на конфликта. Но то се отклонява значително от виждането на Украйна за мир, тъй като призовава за прекратяване на огъня, без да споменава и за изтегляне на руските войски - това би помогнало на Москва да затвърди незаконните си военни придобивки.
В разговора между Ван и Лавров е било подчертано и сближаването им на международната сцена в по-широк план, като Ван е призовал двете страни да "работят в тясно сътрудничество и стратегически" за насърчаване на "многополюсен свят" и "демократизиране на международните отношения" - термини, използвани за изразяване на общата им визия за световен ред, в който западните държави имат по-малко влияние.
В официалния руски доклад за разговора, публикуван от контролираната от Кремъл агенция ТАСС, се казва, че двамата "още веднъж са потвърдили единодушието или широкото съзвучие на подходите на Москва и Пекин към световните дела".
Телефонният разговор беше първият между двамата, откакто Ван беше преназначен за министър на външните работи на Китай след шокиращото отстраняване на неговия наследник Цин Ган, сменен внезапно без обяснение в края на юли след само шест месеца на поста.
Преди това Ван беше външен министър в продължение на около десет години, преди да бъде повишен в края на миналата година в ръководител на външнополитическия отдел на управляващата Китайска комунистическа партия. Сега той заема и двата поста. /БГНЕС
Още от Свят
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран
Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?
Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп
Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци
Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца