След това ще присъства на тържествената Литургия в базиликата „Сан Клементе“ и ще се поклони на мощите и гроба на Св. Константин-Кирил Философ. Богослужението ще бъде оглавено от Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний
Министър-председателят Росен Желязков ще посети Ватикана и Рим на 22 и 23 май 2025 г., в навечерието на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета, култура и славянската книжовност. Желязков ще оглави официална българска делегация, която ще отдаде почит на светите места, свързани с делото на първоучителите.
На 22 май в Рим премиерът Желязков ще поднесе венци на бюст-паметника на Капитан Петко войвода и на паметника на Иван Вазов. В същия ден Росен Желязков ще проведе среща с и министър-председателя на Италианската република Джорджа Мелони, на която ще бъдат обсъдени двустранните отношения и актуални въпроси от международния дневен ред.
По-късно премиерът ще положи венец на паметника на светите братя Кирил и Методий в двора на българското посолство в Рим, където ще се проведе и официален прием по случай 24 май.
На 23 май министър-председателят ще бъде приет на аудиенция от Негово Светейшество папа Лъв XIV в Апостолическия дворец, а впоследствие ще се срещне с държавния секретар на Ватикана кардинал Пиетро Паролин.
След това ще присъства на тържествената Литургия в базиликата „Сан Клементе“ и ще се поклони на мощите и гроба на Св. Константин-Кирил Философ. Богослужението ще бъде оглавено от Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний в съслужение със свещеници от Европейския диоцез на Българска православна църква – Българска патриаршия.
Премиерът Желязков ще посети и базиликата „Санта Мария Маджоре“, където ще поднесе венец и ще се поклони пред паметната плоча на светите братя Кирил и Методий.
В рамките на визитата министър-председателят ще се срещне с Великия канцлер на Суверенния Малтийски орден – Рикардо Патерно ди Монтекупо.
В състава на официалната делегация са включени министърът на културата Мариан Бачев, заместник-министърът на образованието и науката Таня Михайлова, митрополит Антоний и епископът на Софийската католическа епархия Петко Вълов. | БГНЕС
София | България
Още от България
Антон Кутев адвокатства на кабинета: До края на година ще вкараме финансите в ред
Имаме волята да изсветлим начина, по който се вкарва информация със СРС-тата, няма да правим компромис с промените в съдебната система
Джартов: Големият пожар в халето за преработка на пластмаса в София е овладян
Директорът на гл. дирекция пожарна безопастнот и защита на населението заяви, че действително е имало липса на достатъчно вода в хидрантите край обекта, но от пожарната са били готови за такава ситуация
Величков: Бивши депутати, министри или от ръководствата на партии ще внесат мощна политическа зависимост във ВСС
В критериите за избора на членове на Висшия съдебен съвет се отхвърлиха предложенията те да не са членове на тайни общества, ложи и т.н., както и да не са професионални магистрати, каза юристът и депутат от „Продължаваме промяната“