Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще започне четиридневно посещение в Западните Балкани, включително Косово, на 29 октомври, съобщи офисът на Европейския съюз в Косово.
По време на визитата в региона, освен Косово, Фон дер Лайен ще посети и Северна Македония, Черна гора, Сърбия и Босна и Херцеговина.
„Това ще бъде повод да обсъдим двустранното сътрудничество и най-вече да представим по-подробно на регионалните лидери Плана за растеж на ЕС за Западните Балкани“.
В прессъобщението, публикувано от офиса на ЕС в Косово, фон дер Лайен ще се срещне с президента на Северна Македония Стево Пендаровски и с премиера Димитър Ковачевски.
По-късно през деня тя ще отпътува за Прищина, където ще се срещне с президента и премиера на Косово Вьоса Османи и Албин Курти.
На 31 октомври, както се съобщава в комюникето, фон дер Лайен ще бъде в Подгорица, Черна гора.
Тя ще се срещне с президента Яков Милатович, както и с действащия министър-председател на Черна гора Дритан Абазович.
В същия ден следобед фон дер Лайен ще пътува за Белград.
Там тя ще се срещне с президента на Сърбия Александър Вучич, както и с премиера Ана Бърнабич.
„Накрая, на 1 ноември фон дер Лайен ще се срещне в Сараево с президентството на Босна и Херцеговина. Тя ще се срещне и с председателя на Съвета на министрите Боряна Кристо.
Председателят на ЕК, както се съобщава в комюникето, ще проведе пресконференции във всяка държава, която ще посети по време на балканската обиколка.
Четиридневната обиколка на Западните Балкани идва след срещите на фон дер Лайен в Албания в рамките на срещата на върха на Берлинския процес./БГНЕС
Урсула фон дер Лайeн
В програмата не фигурират балканските страни членки на ЕС
Фактор Фактор
Още от Свят
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс