28 Август, 2026

На първо четене: Агентите на ДС ще бъдат обявявани при всяко заемане на публична длъжност

На първо четене: Агентите на ДС ще бъдат обявявани при всяко заемане на публична длъжност

Решението не беше подкрепено само от БСП и от партия "Възраждане"

На първо четене парламентът реши, че установените като агенти на бившата Държавна сигурност трябва да бъдат обявявани като такива всеки път, когато подлежат на подобна проверка, а не само веднъж.

Това стана по предложение на групата на "Демократична България", което не беше подкрепено само от БСП и от партия "Възраждане".

Предложенията на "Демократична България" разпалиха страстите в парламента с настояването да се направи публична цялата налична информация относно това в коя сфера на обществения живот са били ангажирани проверяваните лица от Комисията по досиетата за принадлежност към службите.

Депутатът Атанас Славов: "Всеки път, когато едно лице е кандидат за заемане на публична длъжност и има информация за неговата принадлежност към службите, неговата принадлежност да бъде обявена".

Георги Свиленски призова: "Да си намерите друг крайъгълен камък. 30 години този крайъгълен камък много се заобли и тези зависимости едва ли интересуват вече българското общество".

Цончо Ганев от партия "Възраждане" добави, че промяната ще очерни много хора: "Които са били част от разузнавателния екип на България, защото вие ги приравнявате тях с доносниците, които са доносничили, че някой е разказал мръсен виц за Тодор Живков, например".

Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ, цитиран от БНР, заяви, че знанието на обществото за сътрудниците на службите на Държавна сигурност е важно: "Защо българските граждани сами да се ровят и да търсят аджеба, дали някой е обявяван или не е обявяван в годините, след като Комисията може да напомня кой е бил обявяван и кой не е бил обявяван".

Сподели:
ВМС транспортираха дрон и останки от безпилотни апарати, открити по Черноморието

ВМС транспортираха дрон и останки от безпилотни апарати, открити по Черноморието

"Специализиран екип от Военноморска база – Варна беше активиран по сигнал за намерено безпилотно летателно средство тип дрон на 1 км северно от фар Шабла"

МВР спира временно да издава български паспорти с 10-годишна валидност

МВР спира временно да издава български паспорти с 10-годишна валидност

Издаването на паспорти с петгодишна валидност продължава без прекъсване и по установения ред

12 мигранти избягаха от центъра в село Пъстрогор

12 мигранти избягаха от центъра в село Пъстрогор

След като са разбили решетките мъжете са се покатерили на гаражна сграда в двора и са успели да преодолеят високата ограда

Коментари (0)