Трудовата книжка и служебната книжка на държавните служители стават електронни с приетия на първо четене от парламента закон за изменение на Кодекса на труда. Той е внесен от депутата от “Продължаваме промяната - Демократична България” Божидар Божанов и група народни представители от парламентарната група.
С промените се създава електронен регистър на заетостта, поддържан от Националната агенция за приходите (НАП), в който ще се вписват всички данни от трудовата книжка. По този начин работещите ще имат пълен достъп до трудовото си досие, а работодателите ще могат да автоматизират вътрешни процеси чрез системи за управление на човешките ресурси, като автоматично изпращат данни към регистъра.
Данните, които в момента се подават към НАП, ще бъдат подавани автоматично към регистъра на заетостта, без да се въвеждат нови изисквания за обявяване на правоотношения.
Законът дава и допълнителна защита на служителите, тъй като ще ограничи достъпа на работодателите до трудовите възнаграждения при предходни работодатели.
В преходния период, след изграждането на регистъра, се предвижда работодателите да сканират и изпращат трудовите книжки на служителите си до НАП, която да организира въвеждането им в структуриран вид. Предвид дългия срок, това е минимална административна тежест върху работодателите, като освен това решава проблема с достоверността и отговорността за коректността на данните. Първоначално регистърът на заетостта се попълва на база на наличните данни в базите данни на НОИ. В този период работодателите вписват данните в регистъра, а не в трудовата книжка.
“Електронизирането на хартиена трудова книжка трябваше да е станало отдавна, но за съжаление това е един от онези случаи, в които много институции казват “това не е за нас” по формални и понякога коректни причини и затова се радвам, че Народното събрание пое лидерството по тази тема”, коментира Божидар Божанов.

Данните, които в момента се подават към НАП, ще бъдат подавани автоматично към регистъра на заетостта
Фактор
Още от Бизнес
Мартин Димитров разби на прах лъжите на Копейкин – 50 млрд. лв. е печалбата ни от ЕС за 17 години
Истинските усилия трябва да се насочат средствата от Европа да се инвестират, а не да се усвояват и потъват, казва депутатът
Фиаско със "Златните визи": Чужденците не искат да чуят за Русия
От 2023 до 2025 година от привилегията са се възползвали едва 40 души, а очакваните от руското правителство 52 млрд. рубли чужди инвестиции са били вложени едва 2.6 млрд.
The Korea Times: Южнокорейски компании обмислят да се върнат на пазарите в Русия, но при условие
Преди пълномащабното нахлуване в Украйна, Русия се класира на 12-то място сред най-големите експортни пазари, на които се котират производствата на LG Electronics, Hyundai Electric и Samsung Electronics