Днес на Архангелова (Войнишка) Задушница се състоя възпоменателна церемония на българските военни гробища в село Цапари, край Битоля, в съседна РС Македония, предаде БГНЕС. На церемонията, освен официални представители от България, присъстваха сдружения на граждани от РСМ с българско самосъзнание, както и представители на военно-дипломатическият корпус в Скопие, включително и от САЩ.
В Цапари са погребани загиналите при сражението при връх Червена стена през 1917 г., наричана още „македонската Шипка“. По време на Първата световна война тук е една от най-големите битки на българската армия с войските на Антантата. Местните хора в студ, мраз и непроходим сняг с мулета и волски впрягове, а често и на гръб, изнасяли по стръмните височини храна и вода на войниците от видинско, ломско, плевенско, свищовско, дошли да воюват за свободата на Македония. На връщане те прибирали телата на загиналите герои и ги погребвали като свои – офицерите в двора на църквата „Свети Георги“ в село Цапари, а войниците – в гробище, западно от храма. През 70-те години на ХХ век по времето на югославския диктатор Йосип Броз Тито войнишките гробища са напълно унищожени. Те са възстановени от Лука Станчев – българин с възрожденски дух през 2014 г.
"Днес, изправени пред военното гробище, си припомняме ужасите на войната. Същевременно ние днес решително заставаме зад принципите за отказ от насилие и агресия при решаване на проблемите...
Днешната кратка среща с историята ни припомня, че тя трябва да се прочете внимателно, възможно най-безпристрастно, абсолютно честно, като поредица от факти , а не техните тълкувания и интерпретации. Да се помни, но да не се повтаря, за да може да продължим напред обединени като приятели и съюзници. Така направихме ние, българите, през последното десетилетие и половина - помирени със своите съперници, погребали конфронтацията от студената война, без мегаломански амбиции, решени да градим нашето бъдеще в рамките на големи и знакови съюзи". Това каза българският посланик в Скопие Ангел Ангелов в началото на церемонията и подчерта: Никога не е късно да бъдат направени нови стъпки в тази посока, особена сега, когато отново от новинарските агенции чуваме старите думи за Балканското буре с барут.
Българският дипломат припомни и думите на големия български поет Димчо Дебелянов, който загива на 2 октомври 1916 година на македонския фронт. "Мъртвият не ни е враг". "Надявам се, че сме научили уроците от историята и ще продължим по единствения възможен път за нашия регион - пътят към мирна и просперираща Европа, като гаранция, че трагичните събития и жертви, които днес почитаме, никога няма да се повторят", каза още посланик Ангелов.
България
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."