Светият синод на Българската православна църква, воден от Пловдивския митрополит Николай, пристигна в Алма Матер за обществената дискусия по Истанбулската конвенция.
Разискването е организирано от председателя на Народното събрание Цвета Караянчева. Домакин е СУ "Свети Климент Охридски".
На дебата в аулата на висшето училище, която побира около 400 души, присъстват дипломати, политици, депутати, представители на неправителствения сектор. Участници в дискусията са британският посланик у нас Ема Хопкинс, министъррите на правосъдието и външните работи Цецка Цачева и Екатерина Захариева, вицепрезидентът Илияна Йотова, омбудсманът Мая Манолова.
Общественото обсъждане на спорната Истанбулска конвенция, опитваща да се въведе у нас страния термин "социален пол", бе открита от председателката на Народното събрание Цвета Караянчева. Тя уточни, че ще важат правилата на изказване и стенографиране, както в парламента. За целта изказванията ще бъдат 4 минути, а квестори ще следят за спазване на реда. След 12,30 часа мястото на Караянчева като модератор ще бъде заето от омбудсмана Мая Манолова.
Приветствие към участниците в дискусията отправи ректорът на СУ проф. Анастас Герджиков.
Докато в се провеждат дебатите, пред прозорците на Народното събрание ще се проведат два протеста – в защита и „против” Истанбулската конвенция.
Близо 200 организации изразяват категоричната си подкрепа за ратификация на Истанбулската конвенцията. В нейна подкрепа те организират и демонстрация в 11 часа в градинката между Народното събрание и СУ. По същото време обаче има организиран и протест против Истанбулската конвенция пред Народното събрание. Митингът ще призове президента Румен Радев за дебат по темата.
Министърът на правосъдието Цецка Цачева първа взе думата, за да обясни юридическата фактология около конвенцията. Тя разкри, че има възможност конвенцията да се приеме с резерви. "Това са направили много държави, които са ратифицирали до момента конвенцията. От 28 държави членки, които са подписали, 17 са я ратифицирали, повечето със забележки. Аз също съм предложила да направим това, тъй като има разминаване с българското законодателство.
Най-много коментари предизвика понятието джендър, което на български език няма пряк превод. Използването на този термин като "пол", трябва да бъдат ясни, за да не се стига до спекулации и превратно тълкуване, че се прави нещо скрито или че под претекста на не насилие, основано на женския пол, се цели нещо друго. В разбирането на конвенцията не може да се бори насилието, ако не се постигне равенство на мъжете и жените. Затова тя говори за социалните роли и обществени нагласи", обясни Цачева.
По думите й понятието пол не замества понятието жени и мъже, а цели преборване на стереотипите, свързано с пола и насилието над жени именно заради пола, затова конвенцията се бори с тези стереотипи и предразсъдъци, както и вредни традиции и обичаи, поставящи жените в малоценно положение спрямо мъжа.
В 13 часа днес, на извънредно заседание в парламента започват дебатите по вота на недоверие към кабинета "Борисов 3".
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."