1 Юни, 2026

144 пострадаха за денонощие в София: Паднали са по заледени улици

Снимка: Пирогов

Основните травми са в областта на китката, рамото, тазобедрената става и глезена, повечето от пациентите са паднали в собствен ръст, каза ортопед-травматологът д-р Александър Стефанов

След първия по-сериозен сняг за сезона, заледените тротоари и улици в столицата предизвикаха масови травми. Само за 6 часа вчера в травматологията на болница "Пирогов" са потърсили помощ 80 души.

"За предното денонощие през нашия кабинет потърсиха помощ 144 пациенти, следобед и през нощта още над 60 души се нуждаеха от лекарска помощ", сподели пред БНТ ортопед-травматологът д-р Александър Стефанов.

Основните травми са в областта на китката, рамото, тазобедрената става и глезена, повечето от пациентите са паднали в собствен ръст.

"Доста пациенти бяха и хоспитализирани – 35 човека, от тях 15 за оперативно лечение. Те са с малко по-сериозни травми, най-вече в областта на глезена, тазобедрената и гривнената става", добави д-р Стефанов.

Една от най-сериозните интервенции е била извършена през нощта на жена на 50 години, която е получила счупване на глезена, прибирайки се от работа.

"Най-често хората се нараняват, докато преминават през типични за тях маршрути – пред собствен блок, пред работа или прибирайки се от работа", уточни специалистът.

Най-младият пациент е на 20 години, а най-възрастният – на 95 години. Дори леки травми при възрастните могат да доведат до сериозни последствия.

"При падане от собствен ръст или при банална травма, включително и в дома, може да настъпи сериозно счупване, което да изисква операция. Това се дължи на понижената костна плътност, която след 60-70 години е много често срещана", обясни д-р Стефанов.

Сподели:
Слави Ангелов: Хора като Сарафов са вкарани във всички институции у нас

Слави Ангелов: Хора като Сарафов са вкарани във всички институции у нас

Истинската мафия у нас през последните 15 години са големите партии, смята още разследващият журналист

Военни и техника от САЩ ще се придвижват по републиканската пътна инфраструктура

Военни и техника от САЩ ще се придвижват по републиканската пътна инфраструктура

На територията на нашата страна автоколоните ще бъдат ескортирани от екипи на Служба „Военна полиция“

Иван Демерджиев: Махането на Сарафов открива път за истинска реформа в прокуратурата

Иван Демерджиев: Махането на Сарафов открива път за истинска реформа в прокуратурата

Вътрешният министър изрази надежда, че прокуратурата ще започне да се реформира отвътре, като осъзнае функциите и същността на институцията

Коментари (0)