26 Февруари, 2026

Надежда Йорданова: Извършва се покушение срещу изборните права на българите в чужбина - президентът да наложи вето

Надежда Йорданова: Извършва се покушение срещу изборните права на българите в чужбина - президентът да наложи вето

Надежда Йорданова, снимка: БГНЕС

"Ограничението от 20 секции е непропорционално, необосновано, нарушава духа на Конституцията"

"Ограничаването на избирателните секции до максимум 20 в страните извън Европейския съюз значително ще попречи на много българи в чужбина да упражнят правото си на глас на предстоящите избори."

Това заяви в кулоарите на парламента съпредседателят на ПП-ДБ Надежда Йорданова, част от ръководството на “Да, България”. 

“Днес в парламента се извършва покушение срещу изборните права на българските граждани, които живеят извън територията на Европейския съюз. Ограничава се възможността им за достъп до избирателни секции до максимум 20 извън консулските и дипломатическите представителства. Това съществено ще възпрепятства правото им да упражнят своето право на глас и е в разрез с Конституцията, която казва, че българите имат всеобщо равно избирателно право, както и че българите извън територията на България имат равни права с всички останали български граждани, независимо къде се намират. Ограничението от 20 секции е непропорционално, необосновано, нарушава духа на Конституцията и призоваваме президента Йотова да наложи вето.” - категорична е Йорданова.

Според народния представител Йордан Иванов, ограничението е част от политическа поръчка, която “Възраждане” изпълняват в услуга на ГЕРБ и ДПС-Ново начало.

“Възраждане” помагат на ГЕРБ, които са традиционно слаби в чужбина, и на ДПС - Ново начало, препятствайки гласовете за АПС в Турция. Ключово и важно е избирателите на ГЕРБ и “Възраждане” да разберат какви услуги си вършат, както каза г-н Борисов, че бил поел ангажимент към “Възраждане”. Какви други услуги са вършили едни за други, освен че им пазят имунитетите?” - коментира Иванов.

На въпрос относно държавния бюджет Надежда Йорданова припомни заявената от ПП-ДБ позиция в хода на консултациите, че е необходим удължителен бюджет, за да има спокойствие и яснота как ще бъдат финансирани публичните услуги с парите на данъкоплатците.

“Това правителство си отиде именно заради неспособността и арогантността си да състави адекватен бюджет, който не краде от джобовете на хората. Отиващото си правителство няма никаква легитимност да предложи нов бюджет.” - заключи Йорданова.

Сподели:

Коментари (1)

  • 15:43, 5 Февруари, 2026

    Абе булка,като си се загрижела толкова за правата на хората защо настояваш за изцяло машинно гласуване,не ограничаваш ли правата на поне 1 милион граждани.

    Отговор
Янкулов за обвинението към Теодора Георгиева: Нов тежък удар върху имиджа на българското правосъдие

Янкулов за обвинението към Теодора Георгиева: Нов тежък удар върху имиджа на българското правосъдие

Европейската прокуратура призна Теодора Георгиева за виновна за сериозно нарушение и не е изключено да бъде освободена от длъжността европейски прокурор

ВСС заседава по назначението на временно и.ф. главен прокурор

ВСС заседава по назначението на временно и.ф. главен прокурор

"Моето убеждение е, че временно изпълняващият функциите на главен прокурор стои много по-близо като фигура до титулярния, отколкото до който и да е друг административен ръководител, именно поради обема власт и правомощията, които упражнява", заяви служебният министър на правосъдието Андрей Янкулов

Протест пред  ВСС:  Освободете съдебната власт от Борислав Сарафов

Протест пред ВСС: Освободете съдебната власт от Борислав Сарафов

Докато кадровиците обсъждат евентуалната му смяна, под прозорците на сградата се провежда протест на "Правосъдие за всеки"