За две години от как съм тук като посланик, се случиха много неща, че ми се струват като четири. Тава констатира първият ни дипломат в Турция Надежда Нейнски в интервюто си за Би Ти Ви.
Имаше драматични събития, но се случиха и добри неща по отношение на двустранните ни отношения. Не случайно желязната църква „Св.Стефан“ отваря врати точно сега. И това е в резултат на личния ангажимент на президента Ердоган, но и на изключителната отдаденост на родолюбиви българи и всички, които работиха за нейната реставрация, обясни още Неински.
По думите й турската държава е дала 4 милиона евро за възстановяването на българския храм, който първият ни дипломат определи като символ на различните вери, но и ясен знак за толерантността на вярата. Тя отбеляза, че определена заслуга има лични турският президент Ердоган.
Надежда Нейински коментира и отношенията между България и Турция, като изтъкна, че съвременната дипломация е променила сериозно своите параметри - процедурността е отстъпила място на личните контакти, които опосредстват решаването на много сериозни въпроси . Според нея българският премиер Борисов е успял да влезе в този динамичен режимуспя да преодолее редица наслагания и неразбирателства или внушения. Това е една инвестиция, която дава различни плодове, посочи Нейнски и добави, че външната политика на България на Балканите също е много успешна, а това дава нови възможности и за нас като общество и държава, посочи Нейнски.
Като пример за добрите отношения между Турция и България българският посланик даде желязната църква, като разказа, че в личен разговор с турския президент Ердоган е заявила, че за нея от изключително значение е да види този български храм реставриран преди да завърши мандата й като първи български дипломат.
Аз през тези две години наблюдавах как независимо от известни неразбирателства и проблеми на деня ремонтът на църквата продължи. Всички хора, които работиха, вложиха в нея не просто труда си, но душата и сърцето си. В този смисъл, много е важно как държавите дефинират интересите си и как ги защитава. Когато има добър диалог между премиери, президенти, министри, тогава може в отворен порядък да се решават много проблеми. А привикванията на дипломати – означава, че всяка държава има правила, закони, конституция и това е само напомняне за тях, което е важно и в интерес за добрите двустранни отношения, коментира първият български дипломат.
Надежда Нейнски изтъкна и още две много важни обстоятелства. Първото – че членство на Турция в ЕС е все още нейин приоритет, но кога ще стане това – зависи преди всичко от диалога, който води страната на Брюксел и как изпълнява критериите, необходими за влизане в Съюза. И второто – че с политиката си Турция прави изключително много за мигрантите и тяхната интеграция, като залага изключително на образованието, което е непосредствено свързано, но и гарант на сигурността.
Българският посланик засегна и темата с българите, които бяха обвинени в това, че са трафикирали хора, свързани с Гюлен. Тя подчерта, че нашите консули в Турция са в постоянен контакт с тях, но като всяка страна, която има съдебна система, следваща своя логика, е важно да покажем, че имаме отношение към нашите сънародници, които са с обвинения, но за които тепърва трябва да се доказва дали наистина са извършили някакво престъпление.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас