Новото предложение на ЕК за периода след 2020 г. в частта за кохезионната политика открива добри перспективи пред държавите членки. Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройство Николай Нанков на конференция в НДК, посветена на темата. Той съобщи, че ще се налага индивидуален подход към регионите, средства ще зависят не само от БВП - който ще е с основна тежест, но и от допълнителни критерии, сред които са: миграционен натиск, безработица, младежка заетост, образователен индекс, промени в климата.
Ще се инвестира в интегрирани мерки, които са съобразени с местните особености, ще бъде насърчавано партньорството между общините, областите и регионите, отбеляза Нанков. Той допълни, че новата цел "Европа - по-близко до гражданите" и въвеждането на по-гъвкав подход за многофондово финансиране ще позволи фокусиране върху спецификите, нуждите и конкретния потенциал на всяка територия. Така важните регионални проекти, които съдържат елементи от различни секторни политики, ще могат да бъдат финансирани от различни източници и фондове. Един от компонентите на даден регионален проект може да се насочи към екологията, друг - към квалификацията на персонала, трети - към младежка политика, четвърти - към подобряване на транспортната инфраструктура, обясни министърът. Той допълни, че за всяка една от тези дейности ще може да се търси финансиране от различни фондове, като е възможна и комбинация с финансови инструменти.
Министърът напомни, че страната вече се подготвя за тези промени с предложеното за обществено обсъждане ново статистическо райониране на България. Работи се и по социално-икономически анализ на регионите в страната, който да се използва при подготовката на бъдещите стратегически документи, включително и на новите оперативни програми.
Бизнес
Нанков: Новото предложение на ЕК за кохезионната политика след 2020 г. дава добри перспективи
Николай Нанков
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг