Николай Василев
На 14 август 1941 г. американският президент Ф.Д. Рузвелт и британският премиер У. Чърчил се срещат на борда на бойни кораби, акостирали край Няфоундленд (днес Канада) Там те подписват т.н. Атлантическа харта, с която се поставя основата на съвременния правов ред. Основните му постулати са изразени в първите три точки на Хартата:
1. САЩ и Великобритания не се стремят към териториални или други завоевания.
2. Те няма да се съгласят с никакви териториални изменения, които не са в съгласие със свободно изразеното желание на заинтересованите народи.
3. Те уважават правото на всички народи да си избират формата на управление, при която искат да живеят; те се стремят към възстановяване на суверенните права и самоуправлението на тези народи, които са били лишени от това право по насилствен начин.
Атлантическата харта е подписана, когато Нацистка Германия, Съветският съюз и тогавашна Япония са се впуснали в серия от агресивни войни и не крият желанието си да разширят своите империи. Демократичния свят е сведен почти само до англоезичните страни и единствено наскоро избухналия (заради застъпване на нарочени за овладяване територии) конфликт между Хитлер и Сталин, дава надежда на "морските демокрации", че войната може да завърши с налагането на подобен международен ред.
Тя не завършва точно така.
В Източна Европа се извършват значими териториални изменения, свързани с масово етническо прочистване, а народите не получават възможност да избират своето управление. Но през следващите десетилетия задморските европейски колонии получават независимост. Съветският съюз и САЩ водят тежка Студена (хибридна) война за влияние, първо е Европа, по-късно в Третия свят, но не анексират територии и общо взето се съобразяват със заварените граници.
Китай, след изтеглянето на съветските войски от Манджурия и анексирането на Тибет също изглежда "териториално задоволен", поне доколкото Тайван твърди, че е (истинският) Китай, а не отделна държава. Единствената отявлена претенция на Пекин е за Хонг Конг и тя в крайна сметка е задоволена). Нещата започват да се
променят след разпада на Съветския съюз и Югославия
Сърбия отказа да приеме правото на републиките да обявят независимост в своите конституционно определени граници и това доведе до реки от кръв.
Първоначално Русия изглежда приемаше разпадането на СССР, но фантазираше, че ще може да се превърне е център на някакъв свой интеграционен процес. Когато обаче стана ясно, че той не може да се конкурира с ЕС и НАТО, и че страни като Грузия и Украйна ще предпочетат интеграция в западните институции, Путин реши, че може да предотврати това с военна сила! След пълномащабната инвазия от 2022 г., Москва отявлено заяви, че иска както част територията на Украйна, така и да наложи ограничение на нейния суверенитет - тя да няма право да избира в кои международни организации да членува.
Макар агресията да бе осъдена от повечето членки на ООН, значим брой страни, включително Индия, Бразилия и Саудитска Арабия предпочетоха да търсят изгода от сътрудничеството си с Москва, отколкото да се застъпят за опазване на международния ред.
Но най-тежкият удар, срещу международния ред
дойде от най-неочакваното място - от неговия основен създател и протектор.
Изглежда Америка на Тръмп напуска принципите на Атлантическата харта. Това се случва в две направления.
След като започна да губи влиянието си сред своите съюзници и да се чувства несигурна в изграждането на общ демократичен блок, който да се противопостави на възхода на Китай като глобална сила, Америка е на път да изостави подкрепата си за международния ред, който сама бе изградила. Ако датчаните не искат или не могат да спрат проникването на китайците в Гренландия, Америка ще купи острова - не защото жителите му желаят това, а заради своята "национална сигурност". Щом Панама допуска проникване на китайски интереси, Америка ще си върне Панамския канал. Канада ще стане 51-ят щат и т.н.
Второто направление е дълбоката обвързаност на САЩ с Израел
или по-точно с "ционисткия проект"
Преди 100 години на територията, която евреите тогава са наричали Ерец Израел (земята на Израел), а арабите - Палестина е имало относително много араби и малко евреи. Ционисткият проект предвиждал това да се промени и на тези земи да има относително много евреи и малко араби, и всички да приемат това като свършен факт. Въпреки многото победи на Израел, проектът се осъществи само частично. На територията на някогашния британски Мандат Палестина, днес макар и изцяло под контрола на Израел живеят приблизително равен брой евреи и араби, и изграждането на работещи мирни отношения между тях изглежда невъзможно.
Има четири възможни формули за мир
1. Изграждане на две държави - една еврейска и една арабска.
2. Изграждане на една "постапартейдна" държава, където евреите и арабите да имат равни права.
3. Изселване (или по-лошо) на арабите.
4. Унищожаване на Израел и изселване (или по-лошо) на евреите.
Първите две са неприемливи за Израел, защото не гарантират съществуването на Израел като еврейска държава. Третата и четвъртата изглеждат чудовищни.
Но по всичко изглежда, че
идеята на Нетаняху и Тръмп за "мир" е третата формула
И щом Израел не може да изведе палестинците от Газа, Америка ще вземе тази територия. Ще изсели хората, ще я облагороди и ще я засели.... с хора от региона и отвъд него. Този план обаче, никога няма да бъде приет от арабите. За тях Палестина е много повече от "земя", на която е трудно да се живее. Те виждат в плана за тяхното преселване дълбоко унижение. Искане да сведат глава пред мощта на Израел и САЩ, и завинаги да напуснат "Светите земи". Това просто няма как да се случи. "Арабската улица" ненавиждаше Америка, заради подкрепата ѝ за "ционистката" окупация на "арабски земи". Не е трудно да се представим какви ще са настроенията, ако се стигне до директна американска окупация!
Ако Америка напусне окончателно Атлантическата харта, оцеляването на демокрацията в световен мащаб ще се окаже по-трудно отколкото е изглеждало през лятото на 1941 г. Тогава тоталитарната вълна все пак се обърна и през 1989 г. се заговори за "край на историята", в смисъл, че няма да има повече алтернативи на либералната демокрация.
Днес можем само да се надяваме, че ще доживеем до по-добри дни за демократичния свят!
Оттегляйки се от принципите на Атлантическата харта, Америка ще изгуби много от "меката си сила", включително в демократичната общност, която разединена трудно ще удържи на тоталитарните предизвикателства.
Но понякога се случват и чудеса!
Още от Лачени цървули
Кукловодите на Тръмп, Тъмния им Лорд, Европа и полезните идиоти на Путин
Идеологът им твърди: „Ликвидирането на Украйна ще покаже на другите държави, че Вашингтон повече не може да гарантира суверенитета им. Затова трябва да се даде свобода на Русия на континента“
Защо за администрацията на Тръмп Украйна е просто разменна монета
Перспективата е нов ценностен код, според който не силата е в правото, а правото е на силния – което само по себе си предполага нова ценностна деградация на днешния свят и завръщането му към имперската психика, която през ХХ век доведе до двете най-големи касапници в историята на човечеството
Тръмпизмът – ще стане ли и Австралия жертва на новата зараза?
Новият премиер на страната може да бъде популист, който копира президента на САЩ