Българският евродепутат Александър Йорданов сподели за своя среща с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг. На нея Йорданов е изтъкнал необходимостта от засилване на ролята на Алианса в югоизточната част на ЕС и Черноморския регион.
Ето впечатленията на Александър Йорданов за знаковата среща:
Във вторник, 21 януари, членовете на Комисията по външни работи имахме среща с Генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Тя започна в 16.30 ч. Преглеждам сега бележките, които съм си водил.
Според г-н Столтенберг НАТО си остава единственият гарант на мира и сигурността за Европа. Единодействието със САЩ е от ключово значение за европейската и за световната сигурност. „Когато работим със САЩ, заяви той, ние знаем, че сме заедно.“ Според него има европейски политици, които поставят под въпрос връзката на ЕС със САЩ. Но те грешат. Цитирам: „Защото самото съществуване на НАТО укрепва тази връзка. Нормално е да има понякога различни мнения и позиции по някои международни въпроси. Но е безспорно, че със САЩ имаме общи интереси и когато сме един до друг сме по-сигурни и по-силни“.
Затова именно е важно да се укрепва стратегическата трансатлантическа връзка.
Дори и в момента, изтъкна шефът на НАТО, въпреки отделни различия и несъгласия, САЩ и ЕС извършват много повече обща работа в сферата на сигурността и отбраната, отколкото някои предполагат. САЩ увеличава военното си присъствие в Европа. Ще бъдат разположени и това вече се реализира, повече военни части, ще бъдат направени по-големи инвестиции в отбранителния потенциал, ще бъде доставено модерно оборудване. В Егейско море има разположени 6 военноморски кораби на НАТО. А предстои да се проведе и най-голямото учение с изпращане на американски бойни части в Европа след края на Втората световна война. Това е тренировъчното учение DEFENDER-Europe 20, което ще се проведе през април и май тази година в няколко европейски държави и в което ще вземат участие 20 000 американски военни. Част от учението ще бъде на територията на Полша и балтийските държави, т.е. в непосредствена близост до руската граница.
Генералният секретар на НАТО изтъкна, че разходите за отбрана в страните членки се увеличават. И тенденцията е към още по-голямо увеличение. Показателно е, че от 2016 г до днес Канада е добавила нови 130 милиарда долара в отбранителния си бюджет. НАТО инвестира в Европейската отбрана. Това е аргумент да твърдим, подчерта г-н Столтенберг, че трансатлантическата връзка е укрепена.
Според него три са основните предизвикателства предизвикателства пред световната сигурност.
Първото е тероризма. При създаването си Ислямска държава е контролирала територия с размерите на Обединеното кралство. Днес това вече не е така. Но проблем е възможно да се появи отново. Затова е важно да се подкрепи стабилизирането на Ирак, ЕС и САЩ трябва да възстановят своите дейности в тази страна. И не става дума за бойни операции, а по-скоро за подготовката на местните сили да се борят сами срещу неприятелите. Важно е да се изградят отбранителни капацитети и оперативни възможности. Цел е превенцията. Тя е по-добра от „горещия сблъсък“. В Ирак ЕС и НАТО трябва да работят заедно.
Второто предизвикателство е агресивната политика на Русия. С тази държава трябва да се води диалог, да се изграждат отношения. Но това не може да стане без САЩ. Диалогът с Русия има нужда от САЩ. Дори само заради това, че става дума за контрол върху въоръженията. Например Договорът за забрана на ракетите със среден обсег на действие има пряко отношение и сериозно влияе върху европейската сигурност.
Третото предизвикателство е свързано с бума на новите технологии. В тях най-много инвестира Китай. А това предполага да работим заедно и с тази държава. Не трябва да се подценява фактът, че Китай има втори отбранителен бюджет в света и само за пет години е пуснал на вода 80 модерни бойни кораба или толкова колкото е флотилията на Обединеното кралство.
И връщайки се отново на темата за отношенията между ЕС и САЩ г-н Столтенберг подчерта недвусмислено:
САЩ и ЕС са двете страни на една монета.
В отговор на въпрос за това как възприема идеята за „стратегическа автономия“ на ЕС в сферата на сигурността и отбраната Генералният секретар на НАТО бе пределно ясен: „Това е неясна идея. Това не е добра идея“.
Тук само мога да добавя, че и аз имах вече възможност да изразя критично отношение към тази идея, чийто родилен дом е Елисейският дворец. Направих това по време на обсъждането на Доклада на г-н Арно Данжан, за което информирах вчера. Сега бях доволен да чуя сходна критика от „най-високо място“.
А г-жа Натали Лоазо - председател на подкомисията по сигурност и отбрана бе още по-категорична: „Русия става все по-голяма опасност за Европа.“ Но ако това е така, а то е така, на нас ни е необходима не „стратегическа автономия“, а СТРАТЕГИЧЕСКА ДИФУЗИЯ в сферата на общата отбрана със САЩ. Идеята за „автономията“ е тревожна идея, защото в нея има скрити задкулисни мисли и „сметки без кръчмаря“.
Процедурата не ми даде възможност да задам на г-н Йенс Столтенберг въпрос, тъй като времето бе „изядено“ от изказалите се координатори на политическите групи. Затова и след края на срещата първо си позволих да поздравя Генералния секретар на НАТО от името на колегите ми от Атлантическия съвет на България и да го попитам за плановете за укрепване на югоизточната граница на ЕС и за усилване на военноморското присъствие на НАТО в Черноморския регион. Отговорът бе окуражителен: „Това са важни въпроси и върху тях се работи. Те се обсъждат.“
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."