В момента НАТО разработва няколко алтернативни маршрута за доставка на американски войски и оборудване до страните от източния фланг в случай на конфликт с Русия. Това заяви началникът на Съвместното командване за логистика и поддръжка на НАТО германският генерал-лейтенант Александър Солфранк пред британския вестник Telegraph.
Основният маршрут минава от голямото пристанище Ротердам в Холандия, през железопътни линии през Германия до Полша. НАТО обаче се опасява, че този маршрут може да бъде прекъснат в случай на руски атаки срещу Ротердам или други пристанища в Северна Европа.
Сега планирането на НАТО е съсредоточено върху прокарването на алтернативни маршрути за доставка на войски и оборудване: ако пристанищата на Северна Европа се провалят, се планира да се използват пристанища в Италия, Гърция и Турция, казва Солфранк,.
Предвижда се прехвърляне на войски от Италия през Словения и Хърватия към Унгария, която също граничи с Украйна, както и от Гърция и Турция, през България към Румъния.
"Видяхме как Русия атакува логистични бази в Украйна. Това трябва да доведе до заключението, че е ясно, че големи логистични бази, каквито ги познавахме от времето на конфликтите в Афганистан и Ирак, вече не са възможни, защото ще бъдат атакувани и унищожени на много ранен етап от конфликтна ситуация", цитира Telegraph думите на генерала.
"Що се отнася до противовъздушната отбрана... тя все още не е достатъчна. Не мога да си представя ситуация, в която има достатъчно системи за противовъздушна отбрана", продължава той.
Още от Свят
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар
Туск предлага военноморска полиция в Балтийско море заради рисковете от Русия
„Ерата на страх и несигурност по отношение на Русия трябва да приключи“
Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС
Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал