19 Декември, 2025

НАТО изпрати 40 самолета и хеликоптерa за гасене на пожарите в Гърция

НАТО изпрати 40 самолета и хеликоптерa за гасене на пожарите в Гърция

Те ще бъдат разположени на 20 стратегически места

НАТО изпрати рекордните 40 самолета и хеликоптерa в помощ на Гърция при борбата с горските пожари, съобщиха от алианса.

Сред 40-те летателни апрата, предоставени от Агенцията на НАТО за поддръжка и снабдяване (NSPA), има 29 хеликоптера за гасене на пожари и - за първи път в историята - 11 самолета за гасене на пожари, съобщи „Евронюз“.

Това е 11-ата поредна година, в която NSPA доставя противопожарни самолети на Гърция.

Различните летателни апарати трябва да бъдат разположени на 20 различни стратегически места в Гърция, за да се намали времето между зареждането с гориво и поредните опити за гасенене на пожар.

"Мисиите за гасене на пожари от въздуха са едни от най-сложните в авиацията, тъй като екипажите трябва да се справят с четирите класически елемента - вода, земя, огън и въздух", заяви в изявление подполковник Панайотис Филис, кариерен пилот в гръцките военновъздушни сили, а сега член на Съюзното военновъздушно командване, като се определи като "благодарен" за помощта на NSPA.

Това е допълнение към помощта, предоставена от Координационния център на ЕС за реагиране при извънредни ситуации (ERCC), който тази година за първи път предислоцира 204 пожарникари от други държави - членки на ЕС, в Гърция.

Резервът от 12 противопожарни самолета на ERCC, които също са предоставени назаем от държавите-членки, в момента е разположен в други европейски държави, които се борят с горските пожари, включително Албания, Португалия, Испания, Франция, Чешката република и Словения.

До 30 юли в целия ЕС вече са изгорели близо 600 000 хектара от горски пожари, сочат данни от Европейската информационна система за горските пожари (EFFIS).

Това е вторият най-голям брой, наблюдаван за която и да е година от началото на записите през 2006 г., след 2017 г., когато близо един милион хектара бяха превърнати в пепел.

Горещите вълни, които се появяват все по-често и стават все по-тежки в цяла Европа поради изменението на климата, подхранват горските пожари. Условията на засушаване, които засягат около половината от територията на ЕС, също улесняват разпространението им. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Протести в няколко града: Исканията са за избори с машини и оставка на Сарафов

Протести в няколко града: Исканията са за избори с машини и оставка на Сарафов

Демонстранти изпълниха улици в Пловдив, Варна, Стара Загора, Велико Търново, Добрич, Русе и Плевен

Новият протест издигна искане за честни избори и 100% машинен вот

Новият протест издигна искане за честни избори и 100% машинен вот

Основният мотив за демонстрацията беше "четвъртият опит на управляващите в оставка да прокарат бюджета през парламента". Заради новата ситуация ПП-ДБ днес даже внесе законопроект за промяна на изборния кодекс.

Двама пациенти получиха шанс за нов живот с бъбреци в "Александровска" болница

Двама пациенти получиха шанс за нов живот с бъбреци в "Александровска" болница

Донорът на бъбреците е жена на 22 години от гр. Силистра. Единият реципиент е на 53 г. от гр. София, дугият е на 47 г. от гр. Дулово.