Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш води интензивни преговори за възобновяване на износа на храни от Украйна през Черно море, съобщи говорител на световната организация ден след като Москва обяви, че се оттегля от т.нар. Черноморска инициатива заради атаката по базата на военноморския й флот в Севастопол.
За да постигне колкото се може по-скоро компромис с Русия, Гутериш е отложил пътуването си за срещата на Арабската лига в Алжир, съобщи говорителят му Стефан Дюжарик.
В писмо до Гутереш вчера от руската страна обясниха, че след "масираното" според Москва нападение с дронове в Севастопол, руският Черноморски флот не е в състояние повече да гарантира безопасността на товарните кораби и това налагало спиране на Черноморската инициатива за "неопределен период". Още преди това обаче Москва нееднократно излизаше с претенции по зърнената сделка, което породи опасения, че Кремъл просто търси повод да я прекрати.
Снощи Съединените щати, а днес Европейският съюз и НАТО подканиха руската страна да преразгледа решението си, като съпроводиха призивите си с обвинения към Москва.
Говорители на НАТО и Съвета по национална сигурност на САЩ упрекнаха Москва, че използва храната като оръжие не само срещу Украйна, но и за сметка на други народи в хуманитарна криза. От щаб-квартирата на Алианса посочиха още благоприятния ефект на спряната зърнена сделка върху цените на храните на глобалния пазар. Украинският министър на инфраструктурата Олександър Кубраков подчерта тези обвинения със съобщението, че заради подновената руска блокада кораб с 40 тона зърно не е могъл да отплава днес за Етиопия.
Москва контрира изпреварващо тези твърдения с обещанието на Дмитрий Патрушев, руския министър на земеделието, че през следващите 4 месеца Русия ще изнесе половин милион тона зърно безплатно за най-бедните държави с помощта на Турция, за да замести украинското зърно.
За трите месеца, през които действа т.нар. "Истанбулско споразумение", Киев успя да изнесе по зърнения коридор от Одеса и още две пристанища 9 милиона тона храни - далеч под набелязаните като цел 15 милиона тона. През юли, когато бе сключено споразумението, от Световната програма по прехраната оценяваха броя на засегнатите от влошените поради войната условия за прехрана на 47 милиона души в различни части на света.
Полша и партньорите й от Европейския съюз са готови да помогнат за транспортирането на украинските храни и други основни стоки през своя територия, съобщи днес полското министерство на външните работи.
От Варшава определиха решението на Русия да спре изпълнението на Черноморската инициатива като "още едно доказателство, че Москва не желае да се придържа към каквито и да било международни договорености".
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"