Три дами се спрягат за високия пост, който досега никога не е бил заеман от представителка на нежния пол
Страните от НАТО влизат в нетипична за съюзници надпревара в търсене на наследник на генералния секретар Йенс Столтенберг. Бившият премиер на Норвегия заема поста от октомври 2014 г. Съюзниците удължиха договора му до септември 2022 г. и така остава малко повече от година да му намерят заместник.
В централата на алианса официалните дискусии тъкмо започват, а наследникът на Столтенберг се очаква да бъде представен на срещата на върха на лидерите на НАТО в Мадрид в края на пролетта или началото на лятото на 2022 г., пише европейското издание на “Политико”.
Спекулации обаче вече се разпространяват както в Брюксел, така и в други съюзнически столици. Официални лица, дипломати и анализатори казват, че
след 72 години е крайно време алиансът да назначи първата си жена на поста Други смятат, че предвид продължаващото напрежение с Русия представител на Източна Европа начело ще изпрати важен сигнал към Москва.
Като се съберат две и две, три имена бързо излизат на челните места в списъка - бившите президенти Колинда Грабар-Китарович от Хърватия и Далия Грибаускайте от Литва, и настоящият естонски президент Керсти Калюлайд.
Още от Свят
Путин за пореден път обвини Запада за войната в Украйна - отново с лъжи
"И именно тези действия, абсолютно агресивни, засилващи се от година на година, доведоха до днешния конфликт в Украйна и ни принудиха да започнем специалната военна операция"
Аш Шараа: Сирия работи за споразумение за сигурност с Израел
По отношение на ситуацията в Ливан, сирийският президент подчерта, че Сирия не възнамерява да се намесва военно
Пхенян: Постоянно ще обновяваме ядрения си арсенал, без да спираме и за миг
„Позицията на КНДР, че ядреното възпиране е върховният щит на националния суверенитет"