Националният исторически музей (НИМ) ще прави етнографски проучвания в района на с. Добърско, община Разлог, съобщи директорът на музея Бони Петрунова. Те ще са в периодите 18-24 юли и 17-21 август тази година.
Целта е да се проучат различни елементи от материалното и нематериалното културно наследство в селото и региона. Екипът е съставен от етнолози от НИМ и учени фолклористи от Института за етнология и фолклористика с етнографски музей към БАН.
Основните теми, към които ще бъде насочено изследването са занаяти и поминък, народен календар, музикален фолклор и словесни традиции, традиционно облекло, религиозна култура, народни вярвания и мироглед. Цялостните резултати се предвижда да бъдат представени през 2019 г.
В района се намира един от филиалите на НИМ - средновековният храм "Св. Св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат", който е недвижима културна ценност от национално значение и е по дзащитата на ЮНЕСКО.
Самодейната група за автентичен фолклор от селото е създадена преди половин век, като през 2012 г. е вписана в Националната система на живите човешки съкровища като "Добърски баби – пазители на традиционния обред Водици".
"Добърските баби"
В района се намира средновековен храм под защитата на ЮНЕСКО
Фактор Фактор
Още от Култура
Георги Господинов присъединява към дългия си списък международни отличия още една награда
Писателят получи Голямата награда за литература на Софийския университет
Бурни аплодисменти за Джон Малкович, залата в Народния театър е пълна
Благодаря ви за подкрепата, сподели преди това директорът Васил Василев пред събралите се около театъра
Камбаните на "Нотр Дам" отново огласиха Париж - за първи път след пожара през 2019 г.
От 7 до 8 декември ще се проведат церемонии за повторното откриване на катедралата