15 Януари, 2026

Австралийски учени откриха първопричината за болестта на Алцхаймер

Австралийски учени откриха първопричината за болестта на Алцхаймер


Австралийски изследователи направиха новаторско откритие за вероятната причина за болестта на Алцхаймер, което би могло да помогне за предотвратяване на развитието на болестта убиец.

Изследователи от университета Къртин в Пърт установиха, че токсичните мастни протеини, които изтичат от кръвния поток в мозъка, са вероятната причина за болестта на Алцхаймер, съобщи "Greek City Times".

Професор Джон Мамо, водещ изследовател и директор в изследователския институт за здравни иновации в Къртин, съобщи за направеното откритие.

"Въпреки че се знаеше, че основната характеристика на хората, живеещи с болестта на Алцхаймер, е натрупването на токсични протеинови отлагания в мозъка, досега не беше ясно откъде произхожда или защо се отлага в мозъка", каза той.

Болестта на Алцхаймер прогресивно унищожава паметта и мисленето на човек и в крайна сметка способността да изпълнява прости задачи.

Това е първият път, когато изследвания показват токсични протеинови форми извън мозъка.

Професор Мамо каза: „Този„ кръвен път към мозъка е важен, защото ако можем да управляваме нивата в кръвта на липопротеин-амилоид и да предотвратим изтичането им в мозъка, това създава потенциално нови лечения за предотвратяване и забавяне на болестта на Алцхаймер и загуба на паметта".

Председателят на Асоциацията на болестите, свързани с Алцхаимер за Западна Австралия професор Уорън Хардинг каза, че констатациите могат да имат огромно глобално въздействие върху милиони хора, живеещи с разстройството. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Учени откриха, че Земята „храни“ Луната от милиарди години

Учени откриха, че Земята „храни“ Луната от милиарди години

Слънчевият вятър пренася кислород и азот от земната атмосфера към Луната, като магнитното поле на Земята неочаквано подпомага този процес, показва ново изследване

Археолози откриха най-големия „суперкораб“ на викингите

Археолози откриха най-големия „суперкораб“ на викингите

Корабът, наречен Svaelget 2 по името на канала край Копенхаген в Дания, където е открит, е построен около 1410 година и е можел да превозва около 300 тона товар

Космическо сияние: Бяло джудже „рисува“ цветна ударна вълна в Млечния път

Космическо сияние: Бяло джудже „рисува“ цветна ударна вълна в Млечния път

Учените заснеха уникално светлинно шоу на 730 светлинни години от Земята, предизвикано от звездния 'канибализъм' на умираща звезда