Американски астрономи, дирещи мистериозната девета планета в покрайнините на Слънчевата система, са открили нови 12 спътника на Юпитер. Това е станало през март 2017 г. с помощта на обсерваторията "Серо Тололо" в Чили, но е нужно повече време, за да се потвърди откритието на екипа на вашингтонския институт "Карнеги".
С новооткритите луни най-голямата планета в Слънчевата система вече има 79 спътника.
Около новите има любопитни подробности. Девет от тях например се движат обратно на посоката на въртене на планетата, обикалят за 2 години и се смята, че са останки от по-голямо небесно тяло, разпаднало се под ударите на астероиди, комети и други луни.
Две са доста по-близо до планетата, въртят се в нейната посока и обикалят за една година. Те вероятно са останки от друг по-голям спътник.
Но една от новите луни е описана като странна. Тя е много малка - с диаметър едва около 1 километър, но траекторията ѝ пресича тези на други спътници, "или все едно да имате някой, който кара по магистралата в насрещното движение". Последното означава, че един ден в орбитата на Юпитер ще има грандиозен сблъсък, който според астрономите ще може да се наблюдава от Земята. Проблемът е, че подобни събития се случват веднъж на милиард години примерно.
Учените предлагат странният спътник да бъде кръстен Валетудо - име на правнучка на върховния римски бог Юпитер, което всъщност е римската версия на древногръцката Хигия, богиня на здравето, чистотата и хигиената.
(Дневник)
Още от Наука
Лондонски учени създадоха най-тънките спагети
Наноспагетите са невидими за човешко око и са дори по-малки от някои дължини на светлинните вълни
В Софийския университет стартира конференция, посветена на 20 години от членството ни в НАТО
Над 50% от академичната младеж подкрепя Алианса, само 8% са за военен съюз с Русия и режима на Путин
Мини-луната на Земята ще отпътува към Слънцето
Астероидът с размери на училищен автобус ще се завърне през 2055 г.