Астероид, който беше открит едва вчера, ще премине на опасно близко разстояние до центъра на Земята - само на 16 288 км.
Това означава, че отломката с размери между 3 и 6 метра ще прекоси днес в ранния следобед със скорост от 18 км/сек най-горните слоеве на земната атмосфера.
През последните часове астрономите положиха значителни усилия за получаване на прецизни наблюдения, които към момента показват малък шанс небесното тяло да се вреже в нашата планета. Възможно е обаче да застраши сателити, намиращи се на сходна височина.
В момента отломката е видима само от южното полукълбо и при най-голямото сближение ще се вижда от Австралия и Нова Зеландия.
Д-р Филип Фратев от обсерватория "Звездно общество - А79" коментира, че отдавна не е имало толкова близко преминаващ астероид, който е важно да бъде проследен, защото орбитата му е вероятно да бъде повлияна от земната гравитация и при следващи сближения да представлява по-сериозна заплаха.
Това доказва и необходимостта от продължаване на този род наблюдения, които могат точно да определят евентуалното място на сблъсък, а от там да предотвратят евентуални жертви и разрушения.
![Астероид ще премине през най-горните слоеве на атмосферата](/static/downloads/uploads/index_archive/asterooid.jpg)
Още от Наука
Българчета с първа награда в световен конкурс за колонии в Космоса
Името на общия проект на 12-те ученика е "Галантус" и е разработен за отглеждане на българското кокиче в условия на безтегловност
Откриха научната лаборатория на българската база в Антарктида
Лентата на сградата прерязаха ръководителят на Българските антарктически експедиции проф. Христо Пимпирев, ректорът на СУ „Св. Климент Охридски“ проф. Георги Вълчев и флотилният адмирал от резерва Боян Медникаров
Нов космически телескоп доказа, че перфектния светлинен пръстен, предсказан от Айнщайн,, същесвува
Пръстенът се появява около NGC 6505, галактика, която се намира само на 590 милиона светлинни години от Земята, което е на практика в съседство в космически план