13 Май, 2026

Беларус не беше допусната до заседанието на Съвета за мир на Тръмп

Беларус не беше допусната до заседанието на Съвета за мир на Тръмп

Снимка: ЕПА/БГНЕС

САЩ поканиха в Съвета за мир лидерите на Украйна, Беларус и Русия. Беларус, начело с Александър Лукашенко, една от първите официално се присъедини, но на срещата във Вашингтон Лукашенко се е уплашил да отиде

Министърът на външните работи на Беларус Максим Риженков не успя да вземе участие в първото заседание на Съвета за мир на президента на САЩ Доналд Тръмп, тъй като не му беше издадена виза.

За това съобщава Министерството на външните работи на Беларус в социалната мрежа X. Ведомството отбелязва, че документите са били подадени навреме и всички процедури са били спазени, но визи за делегацията така и не са били издадени.

Белоруското външно министерство добавя, че предварително е уведомило САЩ, че страната ще бъде представена на мероприятието от Риженков. В същото време поканата от Вашингтон е била адресирана до самопровъзгласилия се президент на Беларус Александър Лукашенко.

„Ако не се спазват дори елементарни формалности, за какъв „мир“ можем да говорим?“ – се казва в изявлението на беларуското ведомство.

Съвет за мир – последни новини

Съветът за мир е международна дипломатическа инициатива, започната от президента на САЩ Доналд Тръмп през януари 2026 година по време на Световния икономически форум в Давос.

САЩ поканиха в Съвета за мир лидерите на Украйна, Беларус и Русия. Беларус, начело с Александър Лукашенко, една от първите официално се присъедини, но на срещата във Вашингтон Лукашенко се е уплашил да отиде.

Първото заседание на Съвета за мир се състоя на 19 февруари във Вашингтон. По време на речта си по повод откриването на заседанието Тръмп призна, че е оценил неправилно сложността на постигането на мир в Украйна.

Сподели:

Коментари (0)

Иран е поставил на САЩ 5 предварителни условия за преговори

Иран е поставил на САЩ 5 предварителни условия за преговори

Някои помощници на Тръмп заявяват, че в момента той по-сериозно разглежда възможността за възобновяване на мащабни бойни операции,

Тръмп: Русия не трябва да получи целия Донбас, Си Дзинпин се държи сравнително добре

Тръмп: Русия не трябва да получи целия Донбас, Си Дзинпин се държи сравнително добре

Добави, че не смята, че китайският лидер ще трябва да помага на Вашингтон за разрешаването на войната с Иран

Русия: Изпратихме уведомления на САЩ и други страни за изпитанията на междуконтиненталната ракета "Сармат"

Русия: Изпратихме уведомления на САЩ и други страни за изпитанията на междуконтиненталната ракета "Сармат"

Руските въоръжени сили планират да разположат на бойно дежурство първия полк, въоръжен с тази междуконтинентална балистична ракета, до края на годината.