Интервю на Зина Соколова
- Г-н Славов, партия ГЕРБ върви към 11-та победа, защо ви е тя?
- Победата на ГЕРБ е необходима на страната ни, ако искаме тя да върви към стабилно, предвидимо и устойчиво развитие. Защото всички ние искаме държава, в която хората се развиват като личности, в която обществото е стъпило здраво на изконните български ценности, в която регионите не изостават. Всички искаме държава, която е уважавана от съседите си и международните партньори, която генерира решения на геополитческите кризи.
- Къде всъщност се корени силата й, все пак е млада формация?
- Силата й е в разумните решения, в добре свършената работа според поетите ангажименти, в експертността във всички сфери, в почтеността на партийния актив, в добре изградените структури и начин на общуване с хората.
- Вас самият какво Ви мотивира да сте толкова години с ГЕРБ?
- Виждам смисъл в това, което правим на национално и регионално ниво. Убеден съм в необходимостта от прилаганите политики. Участвал съм във вземането и изпълнението на решения, особено важни за региони като нашия. Притеснен съм от алтернативите на управлението на ГЕРБ, които всъщност вече сме виждали неотдавна - задкулисие, облагодетелстване на партийния актив и разграбване. Определено нямаме нужда от това.
- Казват, че политиката е мръсна работа, че няма начин да влезеш в нея и да останеш чист. Вие как успяхте да съхраните доброто си име, участвайки пряко във властта – и като депутат на управляваща партия, и като областен управител?
- Не скъсах връзката си с хората, имам чуваемост към техните потребности. Поемам ангажименти, които мога да изпълня, а ако не мога, не хвърлям прах в очите на хората. Имам хигиена на контактите, дистанцирам се от неприемливи за обществото личности, групи и афери. Нямам търпимост към безхаберието и корупцията. Работил съм публично и важните решения, които съм взимал, са били широко консултирани и обсъждани, вземани са с консенсус. Приоритетите в моята работа са били тези, които обществото приема за най-важни. Затова техният напредък се приветства от хората.
- Активната политика уморително занятие ли е, неблагодарно или удовлетворяващо?
- И трите едновременно. Има моменти на разочарования, но и на удовлетворения. Умората е ежедневна, но си струва да видиш реализацията на своите усилия, струва си да видиш онази искрица благодарност на хората, щом им помогнеш или сбъднеш тяхно желание. Няма по-голяма награда от това. За този миг на радост си струват и умората, и хилядите разочарования.
- Кога през последните години сте се чувствали истински щастлив като политик?
- При реализацията на всеки един важен проект съм имал своите моменти на радост и щастие. Но истински щастлив се почувствах в момент, който вероятно най-малко очаквате, че ще посоча. Беше в началото на тази година, когато разбрах, че за 2016 година броят на родените бебета в Смолянска област са с 10 % повече спрямо 2015 г. И то при по-ниска раждаемост за страната. Това е лъч светлина и е първа стъпка в преодоляването на демографската криза в региона. Искрено се надявам, че правейки живота в планината по-малко труден, тази тенденция ще продължи със същия темп и все повече бебета ще проплакват в Смолянско. Защото какъв е смисъл от всички подобрения в инфраструктурата, които направихме, ако не останат хора, които да се възползват от тях!?
- Защо така въздъхнахте, когато прекратиха правомощията Ви на областен управител? Визирам част от поста Ви във Фейсбук непосредствено след като съобщиха новината: „Особена лекота ме е обзела след обяд! Огромна отговорност пада от плещите ми! Едва днес забелязах цъфналите кокичета, които вече са почти прецъфтели, а сетивата ми са отворени още повече за красотата на природата в Родопите!“
- Напрежението в работата на областния управител е ежедневие и улисани в обичайните си ангажименти, загърбваме дребните житейски радости. А те всъщност са навсякъде, стига сетивата ти да са отворени за тях - красотата на природата около нас, детската радост и глъч, добрата дума. Но трябва да кажа, че изключително дискомфортна ми бе работата със служебното правителство в последния месец. Не се чуваха проблемите на съответните региони, усещаше се неприязън и пренебрежение към нас като представители на ГЕРБ. Да не говорим, че нито една среща не бе инициирана на премиер или министри с областни управители. Не съм свикнал да работя в подобна среда. Не приемам за нормален и такъв подход на работа. В същото време не мога и не трябва да избягам от отговорност, тъй като проблеми възникваха постоянно. През този месец се случи тежка зима, в която трябваше да се грижим за почистването на републиканските пътища, възникна проблем с хвостохранилището в Ерма река. Имаше и ред други въпроси, изискващи намеса. И наистина с облекчение приех решението за освобождаването ми. Считам, че действията на служебното правителство не са предпоставка за стабилност, а зле прикрит реваншизъм и задкулисие, което всъщност е маниер на работа на БСП.
- Вие достатъчно деен ли бяхте като областен управител на Смолян? Личната ви оценка каква е, защото предстои съществената?
- Държа да подчертая, че обществената оценка е най-важна. Тази оценка ще я видим на предстоящите избори. И се надявам да е добра. Аз съм удовлетворен от стореното. Важни пътни проекти се реализираха. Значим напредък има по всички важни приоритети на областта, най-вече на този, свързан със строителството на ГКПП Рудозем - Ксанти. Смело мога да твърдя, че в работата си нямам проспан ден, в който да не са положени усилия за постигане на тези резултати. Удовлетворен съм от доброто си взаимодействие с правителството на премиера Борисов, с държавните институции и с кметовете на общините от областта, от добрата си работа с неправителствения сектор. С тях заедно постигнахме много. Но най-важното, което искам да подчертая, е, че няма друго правителство в годините на прехода, което да е било толкова сериозно ангажирано с проблемите на Смолянска област. Аз самият също имам скромен принос за това и за мен бе чест да съм в екипа на това правителство като областен управител на най-красивата област.
- Кои са най-големите Ви постижения през последните 2 години и 2 месеца – периодът, в който бяхте областен управител?
- Най-сериозни резултати постигнахме в обновяването на пътната инфраструктура. За 2 г. подобрихме кардинално пътищата в областта. Над 75 км от републиканските пътища са изцяло ремонтирани. Като се започне с 11 км Пампорово-Смолян, 18 км прохода Превала, 16 км път през Златоград, 12 км Рудозем-Смилян, 4 км път в община Мадан към село Върбина, входните пътни артерии в Доспат, Златоград, Чепеларе. Главният път Асеновград - Смолян е изцяло завършен - с нова настилка, с ремонтирани мостове и тунели, с укрепени скатове, които не позволяват свличания на камъни. Но най-трудният проект, който реализирахме с общината и правителството, е за магистралата в Смолян. Реализиран бе само за няколко месеца и вече се вижда колко необходим е бил за областния град, разтоварвайки движението между кварталите. Не е за пренебрегване, че приключихме проекта за ГКПП Рудозем-Ксанти и сме готови за обявяване на обществена поръчка за строителството му. Изгражда се язовир „Пловдивци“ - първият в страната, който се строи в годините на прехода. В здравеопазването - успяхме да запазим всички лечебни заведения от областта в изготвената здравна карта и в сферата настъпи успокоение. Доброто образование в областта се потвърждава от нашите ученици с високите си оценки на зрелостни изпити. Областта е най-спокойната и сигурна, с висока разкриваемост на престъпленията и нетърпимост към противообществени прояви. Но най-голямото ми постижение според мен е това, че не чертаех разделителни линии, а обединявах, не делях и не деля хората според пол, религия или социален статус. Работих добре с всички кметове и подкрепях общините от областта. Тази спокойна среда е предпоставка за добри резултати.
- Ако партия ГЕРБ си беше довършила мандата, за какво щеше да употребите останалото до 4 години време?
- Щяхме да построим граничния пункт при Рудозем, както и пътищата към него: Средногорци - Рудозем и обходът на Рудозем. Щяхме да реализираме пътя от Смолян към Девин до Михалково и Кричим. Щяхме да осигурим рехабилитирани пътища към всеки общински център от областта, без изключение. Щяхме да имаме работен проект за разширяване с частична трета лента на пътя Смолян-Пловдив.
- Как стана така, че всичко, което Вие поискахте от централната власт за Смолянска област, го получавахте – поне отстрани така изглежда?
- В общи линии е така. Но аз намирах точните моменти, подходящия формат, обмислях дълго и добре подготвях аргументите си. Лесен ми е достъпът до съответните министри, с немалка част от тях бяхме колеги в 41-вото Народно събрание и сме в добър личен контакт. Голяма подкрепа нашият регион има в лицето на д-р Даниела Дариткова, с която работим в добър синхрон и заедно сме поставяли проблемите на областта. Д-р Дариткова е почтена и много уважавана в парламента и изпълнителната власт, нейната дума се чува. Достоен водач на нашата листа е и на тези избори.
- Ако си представите, че цялото население на областта е пред Вас сега, какво ще им кажете, за да ги убедите да гласуват за Вас и ГЕРБ?
- Вие ни познавате като добри и почтени личности, които съзнават каква отговорност поемат. Ние не скъсахме връзката си с вас. Силно сме мотивирани да продължим да работим за просперитета на нашия Смолянски регион, за просперитета ни като модерна европейска държава. Известна ви е нашата работа, показахме добри резултати, положителните промени са видими в нашата област. Изпълняваме поетите обещания. Това е предпоставка да ни подкрепите. Нашият ангажимент сега е да реализираме националните и регионалните приоритети от нашата програма, защото те са за доброто на всички ни.
Още от България
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.