Калоян Методиев
Публикувам решение на Конституционния съд на Германия, с което обявява използването на машини в изборите за противоконституционно (2009 г.). Той се сезира по две жалби за т.нар. компютърен вот. Водещ аргумент на демократичните и европейски съдии е, че основните стъпки при използването на електронни машини за гласуване и при определянето на изборните резултати от гражданите трябва да стават без специални познания. Което не е било така при изборите за Бундестаг, проведени с машини през 2005 година (1800 машини, използвани от около 2 милиона избиратели). Нито избирателите, нито изборните комисии имат възможност да проверяват записите на всеки вот, казва още съдът.
Проверка на резултатите е невъзможна и се нарушават 5-те принципа на гласуване – свободно, равно, тайно, общо, пряко!
Всеки трябва да може да провери гласа си без технически познания. Ключово е определението, че докато при хартиените бюлетини манипулациите са разкриваеми и доказуеми, при машините има огромен риск от софтуерни грешки, умишлени изборни измами чрез манипулиране на софтуера на електронните машини за гласуване, които могат да бъдат разкрити изключително трудно. Най-важното: избирателите трябва да разбират изборния процес и да могат да го контролират, което не е случаят с машините.
Германците пробваха и се отказаха. Холандците също. И американците (Калифорния 2000-та година).
Колко души в България са наясно с подготовката на машините, начина на отчитане на резултатите и всякакви кодове, флашки, програми?
У нас, 45 дни след изборите, все още няма сравнение на отрязъците от гласуването и резултатите. Защо?
Откъде и как се появява надписът на екрана „Дневникът е подправен“ на три машини в три различни региона на страната в изборния ден? Според тълковния речник на българския език подправен означава: който не е истински, не е оригинален, а е направен или видоизменен така, че да прилича на нормален, на истински с цел измама; фалшив, фалшифициран.
Комбинацията от европейска практика и съмнения за злоупотреби при провеждането на нашите избори с машини дават основанията за промяна на начина на гласуване по посока на изсветляване и демократизиране на процеса.
Решенията на правната комисия, след рекордното 15 часово заседание днес, за въвеждане на смесено (машинно-хартиено) гласуване са правилни. Те са демократични, проевропейски и водят до изправяне на една грешка чрез изсветляване на процеса посредством по-голям контрол при броенето както на машиния, така и на хартиения вот.
Минимизира се максимално възможността да правене и отчитане на недействителни бюлетини. Премахват се тъмните стаички. Въвежда се видеонаблюдение при броенето.
Би трябвало всички да са доволни, освен ако не се притесняват от нещо.
Още от България
Летище София вече носи името "Васил Левски"
Президентът Радев издаде указ за това, с днешна дата
БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан
"В тази нова реалност, в която идеологиите се сменят, а геополитическият баланс се размества, ние трябва да защитим фундаменталните ценности, които ни определят."
Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов
"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"