Върховният касационен съд (ВКС) оправда бившия министър на отбраната Николай Ненчев по делото срещу него, по което той е обвинен, че е сключил неизгоден договор за изработка на армейските униформи, съобщиха от съда.
С решението, взето от съдебен състав с председател Павлина Панова и докладчик Елена Авдева и Галина Тонева, се оставя в сила решението на Военноапелативния съд, който също обяви Ненчев за невинен. Пред върховните магистрати представителят на прокуратурата не е протестирала оправдаването.
По делото подсъдими беше и шефът на Дирекция "Инвестиции в отбраната" Венислав Цанов, който също е оправдан.
Обвинението беше внесено в съда през декември 2016 г. А Ненчев бе привлечен към наказателна отговорност заради престъпление по служба, като според прокуратурата той е принудил Цанов да не подпише договор с фирма "Лортън" ЕООД, която спечелила конкурса за изработка на армейски униформи, след като предложила най-ниска цена. Мотивите на бившия министър били свързани с поето обещание от самия него пред ръководството и работниците на втория класиран участник в конкурса – "Интендантско обслужване" ЕАД. Цанов изпълнил поръчението на Ненчев, като не обявил в срок класирането и кой е спечелил поръчката, и не сключил договор с "Лортън" ЕООД. Според прокуратурата Цанов изпълнил нареждането, за да запази службата си.
Според съда по казуса не са налице настъпили значителни вредни последици. Държавното обвинение е приело, че на военното министерство са причинени вреди в размер на 259 773,78 лв., платени на "Интендантско обслужване" ЕАД, изразяващи се в разликата в ценовите предложения на "Лортън" и Интендантско обслужване.
Според върховните съдии е факт, че "Лортън" ЕООД са предложили оферта с най-ниска цена, но е и безспорно установено, че са се отказали от участие в процедурата. Разликата в цените не може да бъде приета като нанесена вреда на военното министерство от възложителя, тъй като определянето на "Интендантски обслужване" ЕАД за изпълнител по обществената поръчка е станало при спазване на нормите на ЗОП (отм.).
Съдът приема за неоснователни твърденията на прокуратурата за наличието на извършено престъпление и от подсъдимия Ненчев в качеството му на длъжностно лице – министър на отбраната, който съзнателно да е допуснал подчинено нему лице да извърши престъпление.
"Престъплението по чл. 285 от НК е реализирано, когато длъжностното лице съзнателно допусне подчинено нему лице да извърши престъпление, свързано с неговата служба или работа. От наличната доказателствена съвкупност по делото не е установено подсъдимият Цанов да е осъществил състава на повдигнатото му обвинение за престъпление по служба, следователно по отношение на подсъдимия Ненчев липсва престъпление по чл. 285 от НК, тъй като подчиненото нему лице не е реализирало признаците на инкриминираното престъпление", пишат от съда в съобщението за решението.
В началото на миналата година Ненчев беше пратен на съд и за престъпление по служба заради договора с Полша и неизпълнение на такъв, сключен с руската фирма РСК-МИГ, за ремонт на двигатели за военните самолети МиГ-29. Според прокуратурата Ненчев не е имал право да сключва договор с Полша за ремонтни дейности, след като преди това вече е бил сключен договор с руския производител. От държавното обвинение изчислиха, че с неизпълнението на договора с РСК-МиГ Ненчев е ощетил дружеството с над 3.77 млн. евро. Това дело е още в Софийския градски съд.
Николай Ненчев
Делото по договора за ремонт на двигатели за военните самолети МиГ-29 все още е Софийския градски съд
Фактор Фактор
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес