30 Август, 2026

Нено Димов: Заради продължаващите сигнали за неприятни миризми в Русе е инсталирана италианска апратура

Нено Димов: Заради продължаващите сигнали за неприятни миризми в Русе е инсталирана италианска апратура

В ход е процедура за разработване и актуализация на общински програми за качеството на атмосферния въздух на 28 общини

Средствата по приоритетна ос 5 "Подобряване на качеството на атмосферния въздух" в Оперативна програма "Околна среда" /ОПОС/ ще бъдат насочени към ограничен брой общини, които са идентифицирали като основен източник на замърсяване битовото отопление и с планирани в общинските програми за качеството на въздух подмяна на отоплителни уреди на твърдо гориво. Това каза министърът на околната среда и водите Нено Димов в отговор на депутатски въпрос в парламентарния контрол за програмата за чистота на въздуха.
   Тези мерки са идентифицирани като такива с най-голям ефект в относително кратък срок, посочи Димов и отбеляза, че се прави специален фокус върху подобни мерки, защото финансовият ресурс, заделен по приоритетната ос е ограничен. Той поясни, че МОСВ работи активно по обявяване на процедурата за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ, като това ще стане до края годината.
   Министърът каза още, че е в ход процедура за разработване и актуализация на общински програми за качеството на атмосферния въздух на 28 общини с нарушено качество на атмосферния въздух, като по нея се изпълняват 11 договора и проекти, които са на финален етап.
   Данните постъпващи от автоматичните станции за контрол на качеството на атмосферния въздух не отчитат превишение на нивата на основните следени замърсители, каза Димов по въпрос за осигуряването на чистотата на атмосферния въздух в Русе. Според министъра тенденцията при регистрацията на превишаване на фини прахови частици е на намаляване. Общият им брой през 2013 г. е бил 107 превишения, а през 2017 - 71. В същото време заради продължаващите сигнали за неприятни миризми в града е инсталирана италианска апаратура за пробонабиране и установяване на миризми. Контролни проби за миризми в атмосферния въздух са взети на 12 ноември т.г. от районите на два потенциални източника - фирмите "Монтюпе" и "Топлофикация - Русе". Пробите са изпратени за анализ в специализирана лаборатория в Холандия, каза министърът.
Сподели:
Бургас, София и Пловдив се включиха в мемориалния маратон "Тичам за героите на Украйна"

Бургас, София и Пловдив се включиха в мемориалния маратон "Тичам за героите на Украйна"

Днес воините на Украйна защитават не само своята страна, но и Европа от руската агресия

Борисов се опитва да прехвърли върху демократичните партии вината, че не желаят "общ кандидат" с ГЕРБ

Борисов се опитва да прехвърли върху демократичните партии вината, че не желаят "общ кандидат" с ГЕРБ

Същевременно лидерът на ГЕРБ изпраща сигнал към Румен Радев в опит да си осигури неговото благоразположение при следващото политическо пренареждане

Петър Тодоров: Готви се изцяло нов закон за МВР, тече прочистване

Петър Тодоров: Готви се изцяло нов закон за МВР, тече прочистване

Той твърди, че идеята е със закона да въведат механизми за ограничаване на политическото влияние

Коментари (0)