Прессекретарят на генерал Браун, капитан Джерил Дорси, потвърди факта за обаждането и добави, че „по молба на генерал Герасимов, генерал Браун се е съгласил да не обявява съдържанието на разговора
Телевизионната компания ABC и вестникът New York Times съобщиха, че началникът на руския Генерален щаб Валерий Герасимов миналата седмица е провел „изключително необичаен“ телефонен разговор с председателя на Обединения комитет на началниците на щабовете на САЩ, генерал Чарлз Браун, предаде Радио Свобода.
Според ABC, Герасимов се е обадил на Браун на 27 ноември и го е предупредил за предстоящите изпитателни изстрелвания на хиперзвукови ракети от руски кораби в Средиземно море. На 3 декември руското Министерство на отбраната публично обяви, че изпитанията са проведени в източната част на Средиземно море.
По данни на New York Times, Герасимов също е информирал американския си колега, че изпитанието на новата ракета, наречена от Кремъл „Орешник“, е било планирано много преди администрацията на Байдън да разреши на Украйна да използва ракети ATACMS срещу цели на международно признатата руска територия.
Президентът на Русия Владимир Путин е представил изстрелването на тази ракета като отговор на първия удар с ATACMS по руска територия.
ABC и New York Times съобщават съдържанието на разговора, позовавайки се на анонимни източници в Пентагона. Прессекретарят на генерал Браун, капитан Джерил Дорси, потвърди факта за обаждането и добави, че „по молба на генерал Герасимов, генерал Браун се е съгласил да не обявява съдържанието на разговора по собствена инициатива“, цитира New York Times.
Москва все още не е коментирала този разговор, отбеляза Би Би Си в сряда вечерта.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Какво се случва с преговорите на Иран и Оман за корабоплавателен коридор и разминиране на Ормуз?
На 25 август в Техеран министрите на външните работи на Иран и Оман обсъдиха рамково споразумение за създаване на „временен коридор“ за корабоплаване и проект за разминиране на протока, се казва в съвместно изявление
Мицкоски: Военни самолети на САЩ всеки ден кацат и излитат в Северна Македония
В Северна Македония има 2 международни летища - край Скопие и Охрид. Премиерът на РС Македония не уточни кои от двете се използват от американските военни самолети.
Гръцка „Пейтриът“ отблъсна нова дронова атака в Саудитска Арабия
На 25 юли батареята успешно беше свалила два безпилотни летателни апарата при отделни инциденти, недалеч от Янбу. По предварителни данни дроновете са били изстреляни от Йемен.