15 Август, 2026

Референдумът за съдебната реформа в Италия: 49.53% неодобрение, 47.51% одобрение - данни от екзитпол

Джорджа Мелони, снимка: EPA/BGNES

Според Мелони реформата на съдебната система, ще я направи по-ефикасна, а според критиците изпълнителната власт ще засили влиянието си върху нея

Гласуването на референдума за реформиране на италианската съдебна система приключи в 15 ч. местно време, предаде БТА.

Според екзит пол, оповестен веднага след края на изборния ден от италианската телевизия РАИ, отговорът „не“ по отношение на предложената съдебна реформа на този етап има малка преднина с 49.53%. С „да“ са отговорили 47.51% от участниците. Същите резултати дава и екзит пол на агенция Ессе Ву Джи за телевизия „Ла сете“. 

Избирателната активност е била 58,1%, посочва РАИ.
Според "Кориере дела сера" тя е била 58,6 процента. 

Близо 50 милиона избиратели имаха право на глас. Не се изисква кворум, за да бъде признат референдумът за валиден.

По-рано днес гласуваха водещите италиански лидери, сред които премиерката Джорджа Мелони, президентът Серджо Матарела и др.

За да се стигне до референдума, бяха нужни 4 години. В предизборната програма на десницата, спечелила изборите в Италия през септември 2022 г., беше заложена реформа на съдебната система. Съответният законопроект беше одобрен на заседание на министерския съвет на 29 май 2024 г. и след това внесен в парламента. На 16 януари 2025 г. законопроектът беше одобрен в Камарата на депутатите, а на 30 октомври 2025 г. - в Сената.

Законът обаче предвижда реформи, които налагат изменение на конституцията на Италия. Поради тази причина той трябваше да получи подкрепа в двете камари на парламента с поне две трети от гласовете. Тъй като това не се случи, одобреният от парламента законопроект беше подложен на референдум, на който имащите право на глас трябва да се произнесат дали са съгласни да бъде извършена съдебната реформа така, както е планирана в законопроекта.

Реформата предвижда четири основни промени.
Първата е т. нар. разделяне на кариерите в съдебната система. Това засяга магистратите в Италия, които след реформата ще бъдат разделени на две категории професионалисти – съдии и прокурори. И сега в Италия има съдии и прокурори, но двете роли се съвместяват и един и същи магистрат може да бъде в даден момент от кариерата си прокурор, а после да стане съдия. Съгласно реформата, прокурорите и магистратите вече ще следват два отделни кариерни пътя още от началото на кариерата си и няма да имат възможност да лавират между тях.

Реформата предвижда и разделяне на Висшия съдебен съвет на два независими органа – Висш прокурорски съвет и Висш съдийски съвет.

Ще се промени и начинът на назначаване на членовете на двата органа, като ще се въведе избор чрез жребий.

Четвъртият елемент на съдебната реформа е създаването на нов вид съд – Висш дисциплинарен съд, който ще се занимава със случаи, в които съдиите и прокурорите са нарушили правилата при изпълнение на задълженията си.

На референдума не се решава съдбата на правителството на Мелони. Самата Мелони на няколко пъти повтори това в редица интервюта, които тя даде в навечерието на референдума, както и на годишната си пресконференция на 9 януари. Тя каза, че няма да подаде оставка, ако реформата бъде отхвърлена на референдума.
Социологически проучвания показват, че под трима от десет италианци биха подкрепили идеята за оставка на премиера в този момент, припомня изданието „Фанпейдж“.

Според Мелони реформата на съдебната система, ще я направи по-ефикасна, а според критиците изпълнителната власт ще засили влиянието си върху нея.

Сподели:
Спукана тръба наводни и блокира летище Хийтроу край Лондон

Спукана тръба наводни и блокира летище Хийтроу край Лондон

"Авиокомпаниите имат различни политики относно пропуснатите полети, така че си струва да проверите дали имате право на безплатно резервиране (на билета) или възстановяване на сумата, ако полетът ви не се е състоял", съветва Рори Боланд, редактор на Which Travel

Русия иска обяснения от Турция и САЩ за военна помощ за Украйна с наша фирма сред посредниците

Русия иска обяснения от Турция и САЩ за военна помощ за Украйна с наша фирма сред посредниците

Частната българска компания VTIC International Ltd. е посочена сред посредниците за планиран трансфер на системи M270, ракети M26 и 203-милиметрови боеприпаси

Нетаняху нарече Обединеното кралство „ислямска република“

Нетаняху нарече Обединеното кралство „ислямска република“

“Някой някога каза, че първата ислямска република, която ще притежава ядрено оръжие, ще бъде Ислямска република Великобритания. Уверяваме, че няма да има друга тук - в Иран.”

Коментари (0)