Бившият министър-председател на Израел Бенямин Нетаняху и водената от него дясна коалиция получиха мнозинство в парламента след проведените в страната избори, съобщи БГНЕС.
Припомняме, в хода на изборната кампания Нетаняху обеща да разгледа въпроса с предоставянето на военна помощ на Украйна.
Според Централната избирателна комисия при преброени 99 % от бюлетините, резултатите дават солидна преднина на експремиера Нетаняху и съюзниците му.
Десният блок печели общо 64 места, а опозиционният блок на центристкия досегашен министър-председател Яир Лапид печели 51 места, предаде АФП.
Лапид поздрави съперника си Бенямин Нетаняху за "победата".
"Премиерът Лапид поздрави лидера на опозицията Нетаняху за победата му на изборите и го информира, че е инструктирал целия си кабинет да подготви организирано предаване на властта", се казва в изявление на кабинета на Лапид.
Нетаняху се завръща на власт след 14 месеца в опозиция. Той продължава да е подсъдим по обвинения в корупция, които отрича. Делото се връща в съда в понеделник.
Нетаняху вече е започнал разговори с коалиционните си партньори за състава на новото правителство, съобщават израелските медии.
Следващата седмица президентът Исаак Херцог ще даде на Нетаняху 42 дни за съставяне на правителство.


Коментари (0)