24 Януари, 2025

Неудобни думи: Защитници на Отечеството ли?

Неудобни думи: Защитници на Отечеството ли?

Александър Йорданов*

Далеч съм от България, но разбрах, че мъка е налегнала днес русофилите у нас. Заради пустия му коронавирус и въведените забрани за масови събирания, те не могат да отбележат своя днешен празник: Денят на защитника на Отечеството, по-известен в миналото като празник на съветската армия, същата вражеска армия, която на 8 септември 1944 г. окупира моята родина България. Историята след това е известна - терор, убийства и концлагери, налагане на нечовешки политически режим от БКП - партията майка на днешната Българска социалистическа партия. В тази връзка си спомних за написаното от мен в книгата ми "Патриотични уроци" и по-точно в урок 31"От Кант до Калинин".

Накратко историята е следната.

        На 23 февруари 1939 г. в Москва е разстрелян без съд и присъда съветският маршал Александър Егоров. Причината е дипломатично казано странна. Тя е свързана с мърсуванията на известния болшевишки лидер Михаил Иванович Калинин (1875-1946), който заема поста на Председател на Президиума на Върховния съвет на СССР –  най-високият съветски държавен пост, от 1919-та до 1946 година, т.е. несмяняем е от създаването на съветската държава до смъртта си. Приживе той сам кръщава два града на свое име. През 1928 г. град Корольов става Калининский (по-късно и Калининград – 1938 г.), а през 1931 г. град Твер е именуван Калинин. След смъртта му през 1946 г. съветската власт решава да преименува Кьонигсберг, родното място на великия германски философ Имануел Кант, на Калининград. Днес този град е в Руската федерация като  полуексклав, разположен между Литва, Полша и Балтийско море.

        „Другарят” Калинин е имал „тайна” слабост – падал си е по малолетни девойчета. И особено по балерини. Редовно е гледал балет в "Большой театър" и още по-редовно е правил своя „избор”. Охраната е „доставяла”  смутеното девойче на „официална среща” с „другаря Председател”. Но се случвало някое девойче да се възпротиви и държи „неприлично” с високопоставения съветски другар. 

       Така шестнадесетгодишната Белла Уварова отказала „взаимност”. Другарят Калинин се разгневил. И никой вече не видял красивата балерина. Но родителите ѝ вдигнали шум, обърнали се към милицията. Тя открила обезобразеното телце на девойчето в гората край Москва. Няма как. Създава се специална комисия за разследване на „произшествието”. Намесва се лично другарят Сталин, който дори сам наричал своя другар "похотлив козел". И се оказало, че родителите на девойчето били „чуждестранни шпиони”. Разстреляли ги. А другарят Калинин временно излязъл в платен отпуск. Но след като скандалът утихнал, отново се появил в ложата на Большой театър.

       През 1938 г. Михаил Калинин поканва на "беседа" във вилата си седемнадесетгодишната Егорова. "Побеседвал" с нея,  без да знае, че тя е дъщеря на известния съветски маршал – Александър Егоров. И последвал отново сигнал до Йосиф Висарионивич, който отново взел "мъдро" решение. Виновна се оказала Екатерина – съпругата на Калинин, която след като попаднала под „троцкистко влияние”, не обръщала достатъчно внимание на своя похотлив съпруг. Екатерина Калинина била арестувана, осъдена по бързата процедура и хвърлена в концлагер в Сибир. Там прекарва седем години. 

      Но не си мислете, че другарят Калинин се е разсърдил на другаря Сталин. Не. Приел с „разбиране” решението на „бащата на народите” и си запазил поста. Защото за истинския комунист кое е по-важно: съпругата или властта? Истината е, че Михаил Калинин продължил да "беседва" и през войната. 

      Но какво се е случило с бащата на Егорова, съветският маршал Егоров? Понеже той взел много да си отваря устата, го обявяват за "враг" и го разстрелват на 23 февруари 1939 г. – на връх празника на Червената армия.

      Та на този ден винаги си спомням за мерзостите, които е вършила самозабравилата се власт в Съветския съюз. Защото болшевишката държава не бе правова  държава. Тя бе държава на беззаконието. Днешната Руска федерация се опитва да й подражава. Такава бе агресията срещу съседна Украйна, както и опитът за убийство на правозащитника Алексей Навални.   

      Маршал Александър Егоров е реабилитиран след смъртта на Сталин. Но това не променя факта, че Сталин и Калинин са били изверги. Трагедията е, че днес има руснаци, които ги почитат.  И нашенци има, които ги харесват. А това е сигнал за опасност. За взимане на мерки, подобни на тези, които взимаме срещу коронавируса - дистанция и затваряне на парламента за тях. Това може да стане на 4 април. Но как? Много просто. Като не се гласува за БСП -  най-русофилската партия у нас, както и за политици и партии, които отсега кършат гръбнак пред нея.

*Текстът е публикуван на Фейсбук страницата на автора

Сподели:
Сергей Станишев се кандидатира за председател на БСП

Сергей Станишев се кандидатира за председател на БСП

"Но не може да не ме тревожи общото усещане, че БСП потъва, че е едно минало на доизживяване."

Росен Желязков: Конкурентноспособността е основен приоритет

Росен Желязков: Конкурентноспособността е основен приоритет

Присъединяването на България към еврозоната също е ключов приоритет на новото редовно правителство

Йорданка Фандъкова смени Бойко Борисов като шеф на Комисията по външна политика

Йорданка Фандъкова смени Бойко Борисов като шеф на Комисията по външна политика

"Прецених, че в тази сложна международна обстановка председателството на комисията ще ми струва време", заяви в парламента лидерът на ГЕРБ