Президентът на Сърбия Александър Вучич "пожертва" своя премиер в опит да успокои протестите, обхванали Сърбия, които са голямо предизвикателство за неговото десетгодишно управление.
Така започва анализът на New York Times за случващото се в Сърбия. Премиерът Милош Вучевич, близък съюзник на президента Вучич и лидер на управляващата Сръбската прогресивна партия подаде своята оставка, за да "не увеличава допълнително напрежението в обществото“.
Оставката на премиера се случва само няколко часа след като Вучич поиска „спешна и цялостна промяна на правителството“ .
Умеещ да маневрира в рамките на дълбоко поляризираната сръбска политика, както и между Русия и Запада, Вучич има богат опит в изтласкване на съюзниците си, поне за известно време, и нарушаване на равновесието на опозиционните партии. Противниците му се опитаха да го оспорят на изборите, но сега се присъединиха към студентските протести, коментират още от New York Times.
Не е ясно дали напускането на премиера ще успокои или е възможно дори да ескалира протестите в цялата страна, които бяха подхранвани от обществения гняв заради смъртта на 15 души при падането на козирката на 1-ви ноември на жп гарата в Нови Сад.
Студентите, които блокират университети седмици наред, се събраха във вторник пред централата на управляващата партия в Нови Сад, където неизвестни поддръжници на Вучич пребиха няколко студенти. Стената на партийното помещение беше изрисувана с графити с надписи „Убийци“, „Крадци“. Антиправителствените активисти продължиха протестите и в град Ниш.
В понеделник Вучич обеща да изпълни едно от основните искания на студентите - публикуването на договори и други документи, във връзка с реконструкцията на жп гара Нови Сад, извършена от китайска компания.
Повечето от първоначалните искания на студентите са изпълнени, като наказателно преследване на виновните за бедствието и уволнение на министри, ръководили проекта за възстановяване, министърът на транспорта и инфраструктурата, както и министъра на търговията. Въпреки това, протестите набраха скорост и опозиционните политици започнаха да настояват Вучич да състави „преходно правителство“.
„Вучич се опитва да спечели време, очаквайки протестите да утихнат“, каза Драгомир Анджелкович, политически анализатор, който симпатизира на студентите. Протестите, добави той, ще продължат, защото оставката на премиера е "просто опит за нова измама", заключават от New York Times. /БГНЕС
Още от Свят
Допитване на CNN: 59% от американците не одобряват политиката на Тръмп спрямо Москва
Мненията на гражданите на САЩ са разделени относно помощта на на страната си за Украйна
Макрон: Русия няма да има думата, ако Украйна поиска миротворци на своя територия
"Тогава Москва не може да решава дали да приеме или не“, заяви президентът на Франция
Тръмп назначи Кийт Келог на нова длъжност под натиска на Москва
Генералът е назначен за специален пратеник в Украйна, съобщи американският лидер в социалната мрежа Truth Social