Свят
Newsweek: Предизборно канцлерът на Австрия "слага кръст" на желанието на България и Румъния да са в Шенген
Петък е денят, в който федералният канцлер Карл Нехамер ще открие официално кампанията за "суперизборната" 2024 година. Във Велс, Горна Австрия, той ще представи "Плана за Австрия" на Народната партия на Австрия (ÖVP). За какво точно става въпрос? Той разкри тази сутрин във видео в платформата X.
Newsweek Romania, цитиран от "Фокус" пише: "Въпреки че Австрия настоява да задържим тези мигранти, проблемът е, че голяма част от тях не искат да останат у нас. България представлява два процента от молбите за убежище в ЕС миналата година. Румъния дори не фигурира в тази класация. През 2023 г. Румъния е издала 874 решения относно подадени заявления, от които 447 са положителни."
Ето и още от анализа на медията.
"Нехамер защити ветото на Австрия върху Шенген срещу България и Румъния и предложи перспективата за намаляване наполовина на социалните помощи за новодошлите в страната за пет години.
"Моята цел е всички австрийци да бъдат част от "класата на собствениците", добави той, обещавайки офанзива в областта на недвижимите имоти чрез разпределяне на жилищни субсидии. Имаме нужда от повече данъкоплатци, които да плащат по-малко данъци", е кредото на лидера на Народната партия.
Нехамер също така иска да улесни нещата за тези, които не работят на пълен работен ден, защото са поели отговорности за полагане на грижи или гледане на деца. ÖVP ще гони и реформа на данъчната система.
Австрия настоява да задържим мигрантите в Румъния, за да влезем в Шенген, пише Newsweek.ro.
Въпреки че канцлерът на Австрия каза много ясно в своята предизборна програма, че поставянето на България и Румъния извън Шенген е добро нещо, той ни наложи редица трудни условия за влизане в Шенген също и по въздушни и морски граници.
Това, дори ако големият залог е присъединяване със сухопътни граници. Румъния калкулира загуби от 6 милиарда, защото не е в Шенген, транспортната индустрия пострада много. Камионите понякога прекарват часове в опашки по границите.
"Така Австрия настоява да задържим мигрантите в Румъния, за да влязат в Шенген. Условията за присъединяване на страната ни към европейското пространство, със сухопътни граници, отстрани изглеждат много логични. Но реалността на статистиката показва, че тези хора не искат да останат в Румъния", прави равносметката Newsweek.ro.
Около 8000 нелегални мигранти трябва да останат в Румъния, за да влезе страната ни в Шенгенското пространство с морски и въздушни граници.
Румъния и България постепенно ще се присъединят към Шенгенската система, а граничният контрол за въздушния и морския трафик ще бъде премахнат още през март.
Въпреки че Австрия настоява да задържим тези мигранти, проблемът е, че голяма част от тях не искат да останат у нас. Newsweek Romania вече писа колко молби за убежище са подадени в Румъния през 2023 г.
България представлява два процента от молбите за убежище в ЕС миналата година. Румъния дори не фигурира в тази класация. През 2023 г. Румъния е издала 874 решения относно подадени заявления, от които 447 са положителни.
Австрия установи пет съществени условия, които Румъния трябва да изпълни, за да се присъедини към Шенгенското пространство, съгласно изрично споразумение между Румъния, България и Австрия относно разширяването на зоната за свободно движение.
Петте условия са ясно посочени в документа на Съвета на Европа, част от процедурата за одобряване на разширяването на Шенгенското пространство.
Първото условие цели засилване на охраната по външните граници на Европейския съюз, включително утрояване на присъствието на Frontex на българската граница с Турция и българо-сръбската граница. Иска се финансова помощ и за охраната на външните граници на ЕС в Румъния и България, както и консолидирането на пилотни проекти по българо-турската и румънско-сръбската граница.
Второто условие изисква засилен контрол на сухопътните граници между Румъния и България и между Румъния и Унгария, с мултидисциплинарни екипи и система от множество филтри за ограничаване на нелегалната миграция.
Третото поето задължение е пълно спазване на разпоредбите на Дъблинското споразумение, задължаващо Румъния и България незабавно да приемат обратно лица, търсещи убежище от Европейския съюз, преминали транзитно през една от двете страни.
Четвъртото условие изисква разполагането на съветници по документи, включително австрийски съветници, за съответните полети на летищата в България и Румъния, както и проверки на място при пристигане в Австрия, в съответствие с правото на Съюза.
Последното задължение се състои в ангажимента през 2024 г. да се обсъди функциониращо Шенгенско пространство и подготовката на компенсаторни мерки по границата с Румъния и България".
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства