29 Ноември, 2024

Нидерландия се обяви против членството на България и Румъния в Шенген

Нидерландия се обяви против членството на България и Румъния в Шенген

Парламентът на страната прие резолюция

Парламентът на Нидерландия прие резолюция, в която се казва, че страната не трябва да гласува в подкрепа на присъединяването на Румъния и България към Шенгенското пространство, съобщи за румънския „Аджерпрес“ холандската евродепутатка София ин'т Велд, координатор в Комисията по граждански свободи (LIBE) на Европейския парламент.

Във вторник Европейският парламент прие с голямо мнозинство предложение за резолюция, с която призовава държавите-членки да позволят на Румъния и България да се присъединят към Шенгенското пространство за свободно пътуване без забавяне. 

"За мое огромно съжаление, холандският парламент прие резолюция, в която се посочва, че Нидерландия не трябва да гласува за присъединяването на Румъния и България към Шенгенското пространство. Дълбоко съжалявам за това. Моята партия гласува против тази резолюция, ние искаме Румъния и България незабавно да се присъединят към Шенгенското пространство, вие сте изпълнили необходимите критерии. Трябва да разберете, че не всички в Нидерландия са против. Моята партия иска България и Румъния да се присъединят към Шенген незабавно, но повечето партии в правителството не искат това", заяви София ин'т Велд.

Холандските депутати искат от правителството да не гласува за присъединяването на Румъния и България към Шенген, като искат да се анализира функционирането на върховенството на закона, намаляването на нивото на корупция и организираната престъпност в двете страни, съобщи от своя страна „Romania Journal“. В документа, приет от холандския парламент, се посочва, че проблемите, свързани с корупцията и организираната престъпност в дадена страна от Шенгенското пространство, "могат да предизвикат сериозни проблеми за функционирането на граничния контрол на съответната страна и следователно да представляват риск за сигурността на Нидерландия и на цялото Шенгенско пространство".

В Нидерландия след парламентарните избори на 15-17 март 2021 г. беше подписано коалиционно споразумение за периода 2021-2025 г. между Либерално-консервативната партия (VVD, член на групата "Обнови Европа"), Партията на демократите 66 (D66, член на групата "Обнови Европа") , Християндемократическия призив (CDA, член на групата на ЕНП) и Християнския съюз (член на групата на ЕНП). На 10 януари т.г. беше съставено настоящото коалиционно правителство, ръководено от министър-председателя Марк Рюте (VVD).

Коментирайки приетата резолюция, министър-председателят на Румъния Николае Чука заяви, че приемането на резолюцията не е обезпокоително за него, тъй като Румъния е направила всичко необходимо, за да изпълни техническите изисквания за присъединяване, по-конкретно относно спазването на условията, свързани с върховенството на закона, корупцията и организираната престъпност. Той добави, че нидерландските служители могат да дойдат на посещение за установяване на фактите, ако смятат, че има проблеми.

Понастоящем сред държавите-членки на ЕС само България, Хърватия, Кипър, Ирландия и Румъния не са част от Шенгенското пространство, което включва и държави, които не са членки на блока на ЕС (Исландия, Норвегия, Швейцария и Лихтенщайн). /БГНЕС

Сподели:
Британското разузнаване: Русия води зашеметяващо безразсъдна кампания за саботаж в Европа

Британското разузнаване: Русия води зашеметяващо безразсъдна кампания за саботаж в Европа

Ако Владимир Путин успее да превърне Украйна във васална държава, няма да спре дотам

САЩ отвръщат на ядрения шантаж на Путин

САЩ отвръщат на ядрения шантаж на Путин

Реакцията на САЩ е в отговор на все по-честото говорене за увеличаващата се заплаха от ядрена война, не на последно място и заради възобновения ядрен шантаж на президент Владимир Путин срещу Запада

Грузински дипломати с писмо срещу решението да бъдат спрени преговорите с ЕС

Грузински дипломати с писмо срещу решението да бъдат спрени преговорите с ЕС

Те твъртят, че решението, обявено от управляващата партия „Грузинска мечта“, нарушава конституционния ангажимент на страната да се стреми към членство в ЕС