"Едва ли Путин иска всички да пестят газ, защото в такъв случай рано или късно няма да има на кого да го продава. От друга страна, след като той намали количествата, нормалната реакция на клиентите на Газпром е да потърсят алтернативни доставчици.“ Това коментира в интервю за БНР експертът Нико Ланге.
„В краткосрочен план Путин вероятно смята, че може да повлияе на политическата и икономическа ситуация в Европа. Мисля си обаче, че европейската енергийна политика би трябвало да може да изработи по-задълбочена стратегия отколкото само да призовава към пестене на газ", смята експертът.
По думите му това означава един по-подробен план за действие в извънредни ситуации. Според него важен въпрос е да бъде защитена критичната инфраструктура. И въпреки, че няма нищо лошо в призива за пестене, Еврокомисията няма инструментите, за да наложи такава мярка, посочи Ланге.
Той коментира и факта, че през май Европейският съюз обяви, че работи в дългосрочен план за независимост от руските газови доставки, а Русия от своя страна драстично е намалила количествата, за да предизвика енергийна криза в Европа.
Причината да не го направи по-рано Ланго обясни с обстоятелството, че „Русия има възможност да влияе върху евентуални преговори с Европа само ако доставя газ.
„Ако Москва напълно спре газовите доставки, ще загуби най-мощното си оръжие. Путин иска да влияе на политическите процеси в ЕС, а това е възможно само, ако държи силен коз, какъвто е газът. За сега това му се получава добре - всичко, което каже Путин за газа, веднага влиза в новинарските емисии. Всъщност така той може да прави това, което обича най-много - да всява страх и да извлича политически дивиденти от страховете на хората", аргументира се Нико Ланге.
Следете с Фактор
България
Пеевски: ДПС-НН няма да гласува на балотажа, Кирил и Асенчо да си пият чая с „Възраждане“
- 12:17, 29 Ноември, 2024
Свят
Сеул вдигнаха изтребители заради провокация на руски и китайски самолети
- 12:05, 29 Ноември, 2024
Още от Свят
Кремъл отново блъфира: Знаем как да решим конфликта в Украйна
Руското външно разузнаване твърди, че изпращането на "мироопазващ контингент“ на военни от Запада, е окупация на Украйна
Сеул вдигнаха изтребители заради провокация на руски и китайски самолети
Китай и Русия провеждат стратегически въздушен патрул в Японско море в рамките на годишната програма за сътрудничество между въоръжените сили на двете страни
Джонсън: Всяко прекратяване на огъня в Украйна трябва да включва европейска мироопазваща мисия
След победата на Доналд Тръмп на изборите през 2024 г. световните лидери се подготвят за рязка промяна в политиката на САЩ по отношение на Украйна