"2019 г. беше сложна от гледна точка на сигурността на Западните Балкани. България не само активен играч в този регион, но около нас и в нашата страна включително се случват процеси, които не могат да ни накарат да бъдем много спокойни в този момент. Само преди 9 месеца бяха разкрити руски дипломати, които са се опитвали да влязат в една от най-важните части в сферата на националната сигурност – местата, в които се получава информация за хора, които живеят в България. Това, което прави впечатление е не само активността на руските специални служби у нас, но и онова, което се случва в региона". Това заяви Николай Кръстев на представянето на годишния анализ за 2019 г. на Евро-атлантическия център за сигурност.
"В Сърбия имаше дипломатически скандал с руски помощник аташе, който беше вербувал сръбски високопоставен военен. Оказа се, че той също е бил на доста високи позиции в разузнаването на западните ни съседи. Руски дипломати бяха осветени и в Гърция. Те се опитаха да вербуват представители на генералния щаб на армията и високопоставени митрополити. Всичко това показва много стройна и сериозна стратегия в дейността на руските специални служби на Балканите. Именно заради това трябва да сме будни в този момент, в който се говори за стратегическо преформатиране в черноморския басейн. Всеки опит да се влияе върху стабилността на България и на Западните Балкани е нещо, което трябва да ни кара да внимаваме и да се вглеждаме много сериозно в подобни процеси. Още повече, че в една от бившите югославски републики се оказа, че има фабрика за тролове, които разпространяваха фалшиви новини. Виждаме, че руската външна политика влияе силно в района", каза още Кръстев.
"Русия не е изоставила Балканите. Нейното 200-годишно присъствие в нашия регион потвърждават всички онези неща, които се случиха в периода 2017-2019 г. НАТО и нашите партньори в ЕС трябва да са още по-ангажирани с процесите, които се случват тук, за да осигуряват допълнителна стабилност. Това не означава, че България не трябва да е активен играч, особено в сферата на регионалната външна политика. Страната ни може да е медиатор в много сложни процеси, които помним през 1999 г. и през 2001 г. Всички ние, с нашите съседи, можем да работим в сферата на сигурността и да поддържаме буден нашия регион. Едва ли руската намеса зависи от нас, виждайки каква е активността на федерацията, но можем да бъдем сериозни в опазването на региона си", коментира Николай Кръстев.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.