Цените на винетките за леките автомобили няма да бъдат повишавани след въвеждането на системата за таксуване на пътищата, каза по БНТ министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков. Те ще бъдат в електронен формат.
От ведомството обмислят да въведат гъвкава политика при определяне на цените на електронните винетки и ТОЛ-таксите. Планират се еднодневни и уикенд винетки.
Тежкотоварните автомобили ще плащат различни тарифи за различните класове пътища. Шест фирми са кандидатите за изграждането на система за ТОЛ-такси у нас. Офертите им ще бъдат отворени утре в агенция „Пътна инфраструктура", а победителят в обществената поръчка ще бъде избран от специално създадена комисия.
Ако обществената поръчка се провали, се планира създаването на държавно предприятие.
Николай Нанков посочи, че първата причина за въвеждането на държавно предприятие е подобряването на инфраструктурата, въвеждането на нови съоражения и отсечки. Другата е свързана с анализа на Световната банка. Логиката е, че тази система ще поддържа и стопанисва инфраструктурата. Основното е че тол-системата ще внесе известна степен на справедливост, защото в момента пътният сектор се издържа от леките автомобили. С тол-системата знакът ще е обратен. Нека излязат анализите – не повече от 50-55% от пътищата ще попаднат в тол-системата,изтъкна министърът.
Петър Бакърджиев от Института за правни анализи и изследвания каза по БНР, че ТОЛ-системата е подложена на огромен натиск от тези, които не искат да я има.
Досега е имало 23 предложения за промяна а документацията и 360 въпроса във връзка с участието, по което АПИ е направила разяснения.
„Подаването на множество жалби, издаването на решения за промяна допълнително е забавило възлагането на обществената поръчка. Има двустранен натиск и като че ли по-силната част от натиска е от онези субекти, които имат интерес системата да не бъде въведена.
ТОЛ-системата ще се отрази благоприятно върху броя на кражбите на коли, което още е бизнес у нас, каза Бакърджиев.И това е само един от ефектите на новата система.
Подготовката за въвеждането е започнала още през 2007 г., припомни той. Всеки месец закъснение на старта струва на държавата между 30 и 50 млн. лв. пропуснати приходи.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."