Проверките текат от няколко седмици. Задават въпроси и искат да им се предостави съответните документи. Това, което се стовари върху „Булгаргаз“ е наистина шокиращо. Това заяви в студиото на Би Ти Ви шефът на дружеството.
325 млн. лева бяха просрочените задължения, които са изчистени за 3 години. През последните години ние сме на печалба, като тази година е дружеството е с 95 млн. лева печалба. От едно съсипано дружество се превърнахме лидер на пазара, не сме отказали на никого газ. И на фона на тази картина сините лампи са пред офисите на „Булгаргаз“, обясни още Павлов.
Ние приемаме проверките като нещо нормално, но не би трябвало да се правят така демонстративно, подчерта шефът на „Булгаргаз“.
Той обясни, че Договорът за азерски газ е конфиденциален. Но е важно да се разбере кои и защо тези хора извадиха този договор.
От азерска страна получихме писмо, в което те остро реагираха срещу изтичането на информация. Те запазват всички права по отношение на договора и обмислят какво да направят. Но тази разправия е във вреда на българската страна. Въпреки всичко те се съгласиха да доставят газ през друг газопровод. В договора за азерски газ е дефинирано точно къде ще се получава газа и това е интерконекторът България-Гърция. Ние успяхме да спасим договора и получаваме по-големи количества газ, от очакваните, посочи Павлов
По думите подписаното двустранно споразумение изтича в края на юни. Ако на 31 юни т.г. не е готов интерконектора, няма да имаме газопровод. И тогава се връщаме на изходната позиция и ще трябва да плащаме неустойки, шефът на "Булгаргаз".
Що се отнася до цената на газа за битовите потребителите, то в България тя е два пъти по-ниска, но предвид доходите тя е непосилна.
Ние купуваме газ отвън по котировките на международните борси. Прогнозираме намаление на цената през февруари с 14%. Надяваме се тази тенденция да се запази, каза на финала на разговора Николай Павлов.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг