23 Ноември, 2024

За България е опасно войната в Украйна да приключи без коренна промяна в Русия

За България е опасно войната в Украйна да приключи без коренна промяна в Русия

Николай Василев

Русия може да има само тактическо, не и ценностно сътрудничество с демократичния свят

Николай Василев 

Войната в Украйна навлиза в нов етап, но краят ѝ все още не се вижда. За двете страни битката изглежда екзистенциална.
Ако трябва да изброим причините довели до касапницата, не можем да не поставим на челно място дивергенцията в развитието на двете страни през последните три десетилетия.

През 90-те Русия и Украйна си приличаха като две капки вода. Олигархични, постъветски държави, в които се говори предимно на руски, обвързани както с много договори в рамките на Общността на независимите държави (която беше замислена като заместител на СССР), така и с много неформални връзки. Но с течение на времето

двете страни поеха по различен път.

В Русия, както и в Беларус и в други азиатски страни от бившия СССР властта отново се концентрира в ръцете на един човек. Изграден бе т.н. вертикал на властта. Постепенно всяка опозиционна дейност беше или ограничена, или контролирана. Самата идея за промяна във властта започна да се счита за държавно предателство.

Украйна не пое по този път. Макар и с много дефекти и изкривявания, тя все пак заприлича на европейска демокрация. На няколко пъти се стигна до промяна на властта в резултат на избори. Процесът на изграждане на национален идентитет стана необратим. Преминаването от комуникация на руски към говорене на украински също. Страната даде ясен сигнал, че

вижда бъдещето си в структурите на свободния свят, а не в някакъв "руски мир".

Путин от своя страна също даде ясен сигнал, че няма да приеме превръщането на Украйна в членка на ЕС и НАТО, в която се говори основно на украински. В неговото (а и на много руснаци) съзнание подобно развитие крие заплаха за цялата структура на власт и подчинение, на която е изградена Путиновата империя.

За да поддържа своята национална сигурност в един хаотичен свят всяка държава има две опции.
1. Да се утвърди като велика сила. Да има собствена структура за възпиране на всеки евентуален противник (а такива винаги се намират) и да изгради собствена автаркична икономика, така, че да не може да бъде задушена от външни блокади.
2.Да се интегрира към някаква система за сигурност и икономически обмен. Класически пример за това е Великобритания, която преживя загубата на глобална империя без особени сътресения.

През първия си мандат като президент Путин потърси място в периферията на западния свят. Успя да направи Русия почти пълноправен член на Г8. Беше първият, който предложи подкрепа на САЩ след 11.септември. Но амбициите му бяха нереалистични. Той се надяваше Русия да стане периферна част от Запада като запази някаква сфера на влияние в Източна Европа, независимо от категоричното желание на въпросните страни да се измъкнат от нея. Не осъзна, че изграждайки вертикала на властта,

Русия може да има само тактическо, не и ценностно сътрудничество с демократичния свят.

Рубиконът бе пресечен преди 2008, но когато Путин, в разрез с руската конституция отказа да се оттегли от властта, а изигра шарадата с Медведев, за всички трябваше да е ясно, че той залага цялото бъдеще на страната в плана за превръщането ѝ в суперсила, със своя сфера на влияние. Но Путин трябваше още тогава да е наясно, че не разполага с ресурсите за това. Природните богатства и готовността да заплашваш и убиваш просто не са достатъчно. Трябва да имаш икономика, технологии и достатъчно "мека сила" за да си глобален полюс.

През февруари 2022 г. Путин вярваше, че Украйна е "разделена страна". Че голяма част от населението, администрацията и дори армията симпатизират на идеята за "Руски мир". Изглежда вярваше, че "режимът" на Зеленски е пионка в някакви чужди мрежи и самата поява на Руската армия ще доведе до неговото сгромолясване. Когато това се оказа заблуда, Путин нямаше "План Б". Войната скоро заприлича в сблъсък между интелигентен джудист, който избягва ударите и прилага ловки хватки и елементарен боксьор, който може да победи само ако е заклещим противника си в ъгъла и го налага с крушета.

Невероятната операция в района на Курск

е разбира се отчаян опит на Украйна да избяга от ъгъла, в който Русия се опита да вкара войната след провала на "Специалната военна операция".

Не веднъж съм казвал, че Клио не е Темида. Историята често е несправедлива. Русия може и да няма силата да стане глобална суперсила, но е достатъчно голяма и значима, а светът прекалено сложен, за да може да избегне пълна изолация. Има страни, които искат да използват момента ѝ на затруднение, за да я изцедят за своя изгода. Други искат да я използват като балансьор в други конфликти. Трети смятат, че ако Украйна успее да се утвърди като неделима част от Колективния Запад, това ще обърка техните сметки и стратегии.

Украйна обаче не може да отстъпи. Путиновият план тя да се откаже от част от своята територия и от част от своя суверенитет (и да не може сама да определя в кои организации да членува) означава за нея пълна и безусловна капитулация. И понеже поне засега изглежда, че сме далеч от появата на постпутинова Русия, която може и да не е "либерална демокрация", но която няма амбиции отвъд запазването на постстветските си граници, войната вероятно ще продължи.

Всичко това може да се промени.

Путин не обърна особено внимание на украинското навлизане в Курск и продължава да "млати" в Донбас. Украинският фронт може и да се пропука.
От друга страна Кара-Мурза може утре да се появи в Суджа, да отправи апел към руснаците и режимът на Путин да се срине.
А може и войната да продължи без особени промени за неопределено дълго. Нямаме кристална топка и не можем да видим бъдещето.
Но за България евентуален край на войната, който не е свързан със значима трансформация на Русия (и нейното интегриране в периферията на Западния свят) вещае бъдещи разделения и несигурност!

Сподели:

Радев със 121 депутати и редовно правителство?

Такова единодушие между ПП, Възраждане и Доган може да се постигне само, ако има руска заповед, а Радев им е обещал големи порции от служебните министерства

Вземете се в ръце – нужна е коалиция срещу политическата бесовщина!

На българския парламент трябва да пише: „Разединението прави безвремието“

Радев и прокситата му бутат България към сивата зона

Популисти, путинисти и евроскептици навлизат в управлението през вратата, която Продължаваме промяната отваря