Лидерът на БСП Корнелия Нинова проведе среща с всички работодателски организации в страната, на която са били обсъдени политики в областта на икономиката и доходите, предаде БГНЕС.
В разговорите участваха представители на Асоциацията на работодателските организации (АОБР) и включените в нея Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българската стопанска камара - Съюз на българския бизнес (БСК), Българската търговско промишлена палата (БТПП) и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).
Изложихме приоритетите на работодателите за средносрочна перспектива. Протече съдържателен разговор. Помолихме за подкрепа за редица наши приоритети. Констатирахме 90% съвпадение и 10% известни нюанси. Нямаме никакви различия около посоката, в която следва да върви страната – ОИСР, Еврозона, Шенген. По данъчния модел също нямаме съществени различия. За регулаторните режими и административната тежест, особено за малкия и средния бизнес, срещаме пълна подкрепа, че трябва да се сведе до минимум. Българският бизнес да бъде при равни условия с тези, с които се конкурира в другите страни. Изграждането на електронното управление също трябва да се ускори“, заяви след дискусията Васил Велев, председател на АИКБ.
На срещата са обсъдени още редица теми, сред които енергетиката, предвид високите цени на електроенергията в Европа през тази година, както и необходимостта от продължаването на реформата в образованието, която да задоволи потребностите в икономиката и да стимулира реализацията на завършващите.
От левицата акцентът е поставен върху социалните теми, поясни лидерът Корнелия Нинова. „Приоритетите ни са работни места, по-високи заплати, защита на трудовите права на работниците“, каза още Нинова и коментира, че с работодателските организации са имали и някои различия.
Тема на разговорите е била и данъчната система, като от БСП са заявили позиция, че никога не са предлагали или подкрепяли увеличаване на корпоративния данък.
Корнелия Нинова
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг