23 Ноември, 2024

Нинова: Идеята да бъде закрита Държавната консолидационна компания е грешка

Нинова: Идеята да бъде закрита  Държавната консолидационна компания е грешка

Корнелия Нинова

Шефът на ДКК подаде молбата за освобождаване по собствено желание

Изпълнителният директор на Държавната консолидационна компания (ДКК) си подаде молбата за освобождаване по собствено желание. Това каза пред журналисти в парламента вицепремиерът и министъра на икономиката Корнелия Нинова, предаде репортер на БГНЕС.

Нинова отговори на въпрос защо е освободила борда на Държавната консолидационна компания. "Изпълнителният директор си подаде молба за освобождение по собствено желание. Смених и останалите членове на борда, т.е. целият борд е сменен. Искам да оптимизирам работата на държавните предприятия. Знаете какви проблеми има там с язовири. Прецених, че искам нов състав на борда, с който да оптимизираме работата", каза още Нинова.

Тя заяви, че е поискала пълна проверка на ДКК.

"Тези предприятия са в капитала на ДКК. Техните активи са вкарани в капитала на ДКК. От тяхно име ДКК е получила кредит от ББР. Не е лесно просто с едно решение с лека ръка да кажем разпускаме ДКК. Това са доста сложни процеси, които са навързани, в които участват Държавната банка, всичките активи на тези предприятия. Една такава реформа би била сложна и аз не бих бързала с нея", каза още Нинова.

По думите й всичко е възможно и може да се направи, но би било дълъг процес и според нея би затруднило основната цел - оздравяване на държавните предприятия.

Корнелия Нинова коментира и темата с разпита на премиера Кирил Петков. Според нея се преекспонира тази тема. "Всяка власт, изпълнителна, законодателна и съдебна, е длъжна да се включи в правомощията си в борбата с корупцията и задкулисието. За мен големият проблем е заровен в тази сграда и той е в лобисткото законодателство. Предишни години правихме списъци с лобистки закони. Когато корупцията е заложена в основата на закона, след това която и да е власт, не може да се пребори. Според мен от тук трябва да започне голямата битка, голямата промяна в съдебната система и след това всеки там, където се намира, да съдейства", заяви още Корнелия Нинова.

По думите й само с общи усилия може да се справят с това, а ако едната власт прави номера на другата, ще се боксува.

"Промяната в прокуратурата и голямата промяна в съдебната власт трябва да започне от тук. Дали ще се казва главния прокурор Гешев, Петков или Иванов, когато в закона не са заложени контролни органи и функции върху работата му, нещата ще продължават по същия начин. Поне от 5 години апелираме за съдебен контрол върху актовете на главния прокурор.

Добре е да се смени Гешев, ние сме му искали оставката. Ако правилата, законите и редът останат в същия вид, то нищо съществено не сме променили", заяви още Нинова.
Сподели:

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас

ИТН: Не гарантираме, че Силви Кирилов ще откаже номинация за премиер, ако оглави НС

"Трябва да си гарантираме служебен кабинет, неподвластен на ГЕРБ-СДС и ДПС-НН"