24 Ноември, 2024

Нобеловата награда на Дмитрий Муратов ядоса привържениците на Навални

Нобеловата награда на Дмитрий Муратов ядоса привържениците на Навални

Алексей Навални

В часовете след като Дмитрий Муратов беше награден с Нобелова награда за мир в петък, реакциите в Русия бяха смесени, разкривайки дълбоко разделение критиците на Кремъл относно това как най-добре да се действа срещу все по – авторитарната руска държава, пише американският вестник The New York Times, цитиран от "Фокус".

Много руснаци се зарадваха на наградата на Муратов и отпразнуваха успеха на неговия вестник „Новая газета“, който произведе сериозни разследвания въпреки огромния натиск, откакто е основан преди почти три десетилетия. Особено разочаровани са обаче поддръжниците на лидера на опозицията в затвора Алексей А. Навални, който беше отровен миналата година в операция, която според западните представители е организирана от руските служби за сигурност и впоследствие бе вкаран в затвора.

Самият Муратов заяви в петък, че ако зависи от него, Навални щеше да спечели наградата, говорейки за смелостта му. Докато Муратов все повече се разочарова от политиката в Русия, той се опитва да намери начини да се свърже с Кремъл. Това беше видно от реакцията на говорителя на руския президент Владимир Путин, Дмитрий Песков, който го поздрави за наградата.

Този по-компромисен подход разгневи твърдо настроените дисиденти като Навални, който от затворническата си килия отхвърля възможността за сътрудничество с властите. Миналия месец Навални се опита да организира платформа за „умно гласуване“ на парламентарните избори в Русия през септември, но тя беше обявена за „екстремистка“ от Кремъл, който принуди Google и Apple да премахнат приложения, свързани с магазина им за приложения.

„Вместо претенциозни и лицемерни изказвания за„ свобода “, те биха могли да защитят човек, който е оцелял при опита за убийство и сега е взет като заложник от убийците“, пише Руслан Шаведдинов, ръководител на проекти на „Фонда за борба с корупцията“ на Навални.

Самият Муратов е член на либералната партия „Яблоко“, която не подкрепи инициативата за „умно гласуване“. Това се дължи отчасти на това, че приложението препоръчва на всички опозиционни сили да изберат един кандидат, който най -вероятно ще победи партия „Единна Русия“ на Путин. Препоръчаните кандидати включват много представители на комунистическата партия, неприемана от Муратов, който вярва, че тя е свързана с времето на Йосиф Сталин.

Муратов защити и Алексей Венедиктов, главен редактор на либералната радиостанция „Ехото на Москва”, който ръководи противоречивата платформа за онлайн гласуване на изборите през септември. Много антиправителствени групи бяха загрижени, че системата за онлайн гласуване позволява това, както те твърдят, изборна измама, която благоприятства партията на Путин.

Някои наблюдатели твърдят, че изборът на „Новая газета“, която е една от последните независими медии в Русия да не бъде обявена за „чуждестранен агент“, е изпратил погрешно съобщение в неподходящия момент.
Сподели:

Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"

"Пълно прилагане на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН“

Украинското разузнаване потвърди: Руската федерация е разработила план, разделящ Украйна на три части

Кремъл вероятно ще се опита да предаде  намеренията си на новата администрация на САЩ и Доналд Тръмп след като поеме властта

Украинският посланик в Турция: Затварянето на проливите спаси Одеса и Миколаив от руска окупация

Турският посланик в Украйна: Затварянето на проливите не позволи на Русия да превземе Одеса и Миколаив