Полицията в Норвегия е взела решение да забрани планиран протест, който трябваше да се проведе в петък в близост до турското посолство в Осло, предаде „Ал-Джазира“.
Норвежкият вестник „Verdens Gang“ съобщи по-рано, че група протестиращи планира да изгори копие на Корана по време на демонстрацията в норвежката столица.
"Полицията подчертава, че изгарянето на Корана е законно политическо изявление в Норвегия, но това събитие не може да се проведе поради съображения за сигурност", се казва в изявление на инспектора на полицията в Осло Мартин Странд.
Този ход идва, след като Министерството на външните работи на Турция привика посланика на Норвегия Ерлинг Скьонсберг във връзка с планирания протест.
"След като научихме, че утре в Норвегия ще има нападение срещу нашата свещена книга - Корана, посланикът на Норвегия в Турция току-що беше извикан в нашето министерство", заяви турски дипломатически източник пред Анадолската агенция по-рано.
"(Подходът на Норвегия) да не предотврати планирания провокативен акт, който очевидно е престъпление от омраза ... е неприемлив и ние очакваме този акт да не бъде допуснат", допълва източникът.
Припомняме, в шведската столица миналия месец в близост до турското посолство, крайнодесният датско-шведски политик Расмус Палудан изгори копие на Корана.
Турция осъди Швеция за изгарянето на Корана, както и за отделна демонстрация на кюрдски активисти в подкрепа на Кюрдската работническа партия (ПКК). Тя води въоръжена борба срещу турската държава от 1984 г. и Турция, Европейският съюз и Съединените щати са я определили като "терористична" група.
Вследствие на протестите Турция отмени посещението на шведския министър на отбраната, чиято цел беше да се преодолеят възраженията на Анкара срещу членството на страната в НАТО.
Швеция и Финландия бяха постигнали напредък в постигането на споразумение с Турция за приемането на скандинавските страни във военния алианс, но разногласията поставиха под съмнение този процес.
Днес Стокхолм заяви, че ще затегне законите, обхващащи членството на "терористични" организации месеци след споразумението с Турция за борбата с "тероризма", което имаше за цел да преодолее възраженията ѝ срещу членството на Швеция в НАТО.
Турският президент Реджеп Таип Ердоган заяви в сряда, че Позицията на Анкара по отношение на Финландия е "положителна", но тя не е "положителна" по отношение на Швеция.
Шведският министър на външните работи Тобиас Билстрьом отговори, че страната му няма да направи компромис със свободата на изразяване, която не е част от предвидения пакт.
Скандинавските страни подадоха заявления за присъединяване към НАТО на 18 май, преобръщайки десетилетната си политика на неутралност.
Норвегия е един от основателите на НАТО, който има 30 членове и е създаден през 1949 г. За да се присъедини една държава към НАТО е необходимо единодушното одобрение на всички членове. /БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства