Новите дронове са способни да поразяват цели на разстояние от 30 до 300 километра, имат мощна бойна глава и интегриран изкуствен интелект
Новото поколение украински дронове със среден обсег на действие оказва все по-осезаемо влияние върху ситуацията на фронта.
Западни експерти посочват, че безпилотните апарати вече възстановяват способността на Украйна да нанася удари по руския тил, за каквито преди използваше американската ракетна система HIMARS, пише Business Insider.
Като един от примерите за ефективността на новите дронове се посочва удар срещу сграда в Запорожка област, където, са се намирали руски оператори на FPV дронове.
Операторка от подразделението Typhoon на Националната гвардия на Украйна, с позивна „Спринг“, заяви, че този удар е първото успешно използване на дрон със среден обсег.
„Това беше сграда, в която живееха руски пилоти на FPV дронове“, казва тя.
По думите ѝ, дронът е поразил покрива на сградата, а последвалата експлозия е разрушила горния етаж.
Ракетите HIMARS, които жънеха успехи в началото на войната, вече не са толкова ефективни, тъй като руските средства за радиоелектронна война нарушават прицелването им чрез GPS. Същевременно и количествата им са оскъдни поради политиката на Доналд Тръмп да ограничи помощта на САЩ за Украйна.
Джордж Барос, директор на отдела за иновации и анализ на данни с отворен код към американския Институт за изследване на войната, смята, че появата на новите украински дронове съществено променя ситуацията на фронта:
„Ние твърдим, че украинските удари със среден обсег ефективно бележат нова фаза на войната.“
По думите на анализатора Украйна се сдобива с инструмент, който може систематично да подкопава офанзивните способности на руската армия.
„Това, което виждаме тук, е наистина солидна основа за Украйна да попречи на руско настъпление“, изтъква Барос.
Новите дронове са способни да поразяват цели на разстояние от 30 до 300 километра, носейки мощна бойна глава.
Едно от основните им предимства е интегрирането на системи за изкуствен интелект. Ако комуникацията с оператора бъде прекъсната от руските средства за електронна война, дронът може самостоятелно да завърши атаката.
Превод: Faktor
Още от Свят
Тръмп: Си Дзинпин идва в САЩ! Ще довършим работата с Иран, ако няма споразумение
"Предпочитам да сключим споразумение, защото не искам да засегна 91 милиона души“, заяви американският президент пред репортери в Овалния кабинет на Белия дом
Александър Невзоров: Тръмп наистина не разбира, че кремълският върколак е неадекватен
"Вместо това американският президент заяви, че вече е номер едно в TikTok. Че е най-популярният персонаж. Че е изместил Тейлър Суифт на някакво далечно място. Накратко – всички са разгромени, абсолютна победа", пише руският журналист
Bloomberg: Цената на руския петрол падна до нивата отпреди войнат в Близкия изтока – нов удар по бюджета на Кремъл
Данните показват засилващ се натиск върху руската икономика, която доскоро извличаше значителни допълнителни приходи заради напрежението в Близкия изток.