5 Април, 2026

Нов голям удар на Украйна: Киберкорпусът на ГУР прибра 4,4 GB критично важни данни за руската авиация

Нов голям удар на Украйна: Киберкорпусът на ГУР прибра  4,4 GB критично важни данни за руската авиация

Снимка: ГУР на Украйна

Като символичен завършек на операцията украинските киберспециалисти „хакнали“ официалния онлайн ресурс на „Туполев“, където публикували изображение на бухал, който държи руски самолет в ноктите си

Киберспециалисти от Главното управление на разузнаването (ГУР) към Министерството на отбраната на Украйна извършиха атака срещу ресурсите на конструкторското бюро „Туполев“ – водеща руска компания за производство на авиационна техника. Според източници на УНИАН в специалните служби, в резултат на киберудара е получена изключително важна информация от стратегическо значение.

По-специално става дума за служебна кореспонденция на ръководството на компанията, лични данни на персонала на конструкторското бюро, адреси на местоживеене, автобиографии на инженери и конструктори, служебна информация за доставки, протоколи от закрити заседания и други подобни данни.

По думите на източника от разузнаването, киберкорпусът на ГУР продължително време е осъществявал контрол над документооборота на КБ „Туполев“, а в крайна сметка е получил достъп до критично важни данни с обем над 4,4 GB.

Като символичен завършек на операцията украинските киберспециалисти „хакнали“ официалния онлайн ресурс на „Туполев“, където публикували изображение на бухал, който държи руски самолет в ноктите си.

„Значението на получените данни трудно може да бъде надценено. Вече практически няма нищо тайно в дейността на КБ 'Туполев' за украинското разузнаване. По-специално, ние се сдобихме с изчерпателна информация за лицата, които са пряко ангажирани с обслужването на руската стратегическа авиация. Резултатът ще бъде ясно забележим както на земята, така и в небето“, коментира източникът от специалните служби.

Сподели:

Коментари (0)

Зеленски и Ердоган чертаят нови ходове за мир, докато Русия удря отново в Украйна

Зеленски и Ердоган чертаят нови ходове за мир, докато Русия удря отново в Украйна

По време на разговорите са били обсъдени двустранните отношения между Турция и Украйна, за значението и сигурността на Черно море

Австралийски генерал: Путин има няколко цели за 2026, но една е ключова

Австралийски генерал: Путин има няколко цели за 2026, но една е ключова

Според военните, началото на пролетната офанзива тази година се е оказала неуспешна за руските нашественици

Сръбски министър, много близък до Вучич, отправи смъртни заплахи към студенти

Сръбски министър, много близък до Вучич, отправи смъртни заплахи към студенти

Борис Братина, министър на информацията, е известен със своите антиевропейски и проруски позиции, който фаворизира времето на диктатора Йосиф Броз Тито