30 Януари, 2026

Така запрочна "Паяжина"! Появиха се кадри от началото на операцията, с която Украйна матира Русия

Така запрочна  "Паяжина"!  Появиха се кадри от началото на операцията, с която Украйна матира Русия

Скрийншот

„Затова от наша страна става дума за реална демилитаризация на РФ – ние унищожаваме именно военни цели. И ударите ни ще продължат, докато Русия тероризира украинците с ракети и шахеди“, добави Малюк.

Появи се видео, показващо началото на специалната операция на Службата за сигурност на Украйна (СБУ), наречена „Паяжината“, насочена към унищожаване на руски стратегически бомбардировачи, разположени във вътрешността на Русия.

Видеото е предоставено на агенция УНИАН от източници в СБУ.

„Така започна „Паяжината“, – коментира събеседникът.

На видеото се вижда как камион, натоварен с модулни дървени къщички, потегля по пътя.

Операция „Паяжината“

Както вече съобщихме, на 1 юни СБУ проведе мащабна специална операция по унищожаване на руска бомбардировъчна авиация в тила на Руската федерация. Тя имаше невероятен успех.

Уникалната операция, наречена „Паяжината“, се подготвя повече от година и половина. Провеждането ѝ е лично контролирано от президента Володимир Зеленски, а реализирането – от председателя на СБУ Васил Малюк и екипа на службата.

СБУ е поразила цели на четири руски военновъздушни бази: „Белая“, „Дягилево“, „Оленя“ и „Иваново“. Дроновете са ударили 41 самолета от стратегическата авиация на РФ.

Според Малюк операцията „Паяжината“ се е провеждала едновременно в три часови пояса и е била изключително сложна от логистична гледна точка.

„Първо СБУ е прехвърлила FPV-дронове в Русия, а след това – мобилни дървени къщички. На територията на РФ дроновете били скрити под покривите на тези къщички, натоварени на камиони. В точния момент покривите били дистанционно отворени и дроновете полетели към своите цели – руските бомбардировачи“, разказа ръководителят на СБУ.

Той подчерта, че Украйна е поразила напълно законни цели – военни авиобази и самолети, които бомбардират мирни украински градове.

„Затова от наша страна става дума за реална демилитаризация на РФ – ние унищожаваме именно военни цели. И ударите ни ще продължат, докато Русия тероризира украинците с ракети и шахеди“, добави Малюк.

Коментар за атаката над Кримския мост

Според генерал-майора от резерва на СБУ Виктор Ягун, след такива атаки Русия се опитва да скрие всякаква информация и да минимизира имиджовите загуби.

Той потвърди, че СБУ е направила всичко възможно при последната атака по Кримския мост и добави, че украинските служби са притежавали пълната техническа документация за моста, което им е позволило да ударят най-уязвимите му точки.

„Проблемата на този мост е, че опорите му не достигат до почвата – те са разположени върху специални въжета и се намират в плаващи почви. Повреда в тези опори може да доведе до сериозни разрушения – ако не сега, то през есента или пролетта при силни щурмове“, обясни Ягун.

Той също така заяви, че руснаците не могат пълноценно да използват моста, а опитите им да изградят алтернативна железопътна линия през Мелитопол са били осуетени от украински атаки.

На въпрос дали атаката е могла да бъде извършена с украински морски дронове „Толока“ или „Маричка“, Ягун отговори, че това е напълно възможно, както и използването на западни аналози.

„Всичко това още веднъж доказва креативността на украинските спецслужби в борбата срещу врага“, заключи той.

Сподели:

Коментари (0)

Орбан пак наглее: Украйна  завлича Европа във война

Орбан пак наглее: Украйна завлича Европа във война

Той отбеляза, че референдумът на опозиционната партия „Тиса“ показа, че повече от половината ѝ последователи подкрепят украинското членство в ЕС

Зеленски: Каня Путин в Киев, ако се осмели

Зеленски: Каня Путин в Киев, ако се осмели

„Безусловно е невъзможно аз да се срещам с Путин в Москва. Това е същото като да се срещаш с Путин в Киев", каза украинският президент

ДБ: Нотариусите излъгаха  всички български граждани

ДБ: Нотариусите излъгаха всички български граждани

Депутати от ПП-ДБ оспорват ролята на нотариусите при сделките с коли. Предлагат електронно прехвърляне на МПС и отпадане на излишната бюрокрация. Вижте подробности.