28 Ноември, 2024

Нов кръг от руско-американски консултации за контрол на оръжията ще се проведе на 28 - 30 юли във Виена

Нов кръг от руско-американски консултации за контрол на оръжията ще се проведе на 28 - 30 юли във Виена

 Нов кръг от руско-американски консултации за контрол на оръжията ще се проведе на 28 - 30 юли в австрийската столица Виена, докато на 27 юли двете страни ще обсъдят въпроси за сигурността в космоса. Това се посочва в изявление, публикувано в петък от пресслужбата на Държавния департамент на САЩ, цитирано от TACC, предава "Фокус".

„Делегация на САЩ, която ще включва представители на Държавния департамент на САЩ, Министерството на отбраната на САЩ и Министерството на енергетиката на САЩ, както и на Съвета за национална сигурност, ще пътува до Виена, Австрия, за да присъства на заседанието на работната група между САЩ и Русия от 28 до 30 юли. На срещите, представители на двете страни ще обсъдят въпросите на ядрената доктрина и бойните глави, както и прозрачността и проверката в рамките на инициативата на САЩ за тристранен контрол на оръжията (с участието на Китай - ТАСС) “, се казва в документа.

"В същото време делегациите на Държавния департамент на САЩ, Министерството на отбраната на САЩ и Министерството на енергетиката на САЩ, както и на Съвета за национална сигурност ще обменят мнения между САЩ и Русия относно сигурността в космоса във Виена на 27 юли", добави пресслужбата.

През юни под председателството на заместник-министъра на външните работи на Русия Сергей Рябков и специалния представител на президента на САЩ за контрол на оръжията Маршал Билингсли, във Виена се проведе пореден кръг от двустранни консултации за обсъждане на контрола върху оръжията и стратегическата стабилност. САЩ също поканиха Китай на подобни срещи, но Пекин отказва.

Билингсли каза във вторник, че Вашингтон все още се надява Китай да се присъедини към преговорите. На 8 юли Фу Конг, директор на отдела за контрол на въоръжението на външното министерство, отбеляза, че Китай е готов да участва, ако САЩ намалят арсеналите си до нивото, което има азиатската страна. В същото време, според китайския дипломат, Пекин наистина разбира, че „това не може да се случи“. Той също така увери, че ако САЩ и Русия разширят Договора за мерки за по-нататъшно намаляване и ограничаване на стратегическите нападателни оръжия и на негова основа „продължат да намаляват своите ядрени арсенали, тогава Китай ще участва в преговорите“.

Билингсли, коментирайки думите на Фу Конг, заяви, че подходът на Китай към ядреното разоръжаване и контрола върху оръжията се променя и правителството на САЩ приветства тази "еволюция в мисленето" на Пекин.
Сподели:
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав

 Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство