11 Ноември, 2025

Нов скандал в Гърция с фалшиви документи за евросубсидии, спряха плащанията на всички фермери

Нов скандал в Гърция с фалшиви документи за евросубсидии, спряха плащанията на всички фермери

Снимка: EPA/BGNES

Над 60 хиляди земеделци са кандидатствали за субсиидии и според направените досега проверки много от документите са с фалшиви данни.

Нов скандал с фалшиви документи за европейски субсидии за биопродукти се разрази в Гърция. Спряха плащането на всички фермери, предаде БНР.

По разпореждане на министъра на аграрното развитие Костас Циарас е спряно изплащането на европейски субсидии за биоземеделие. Над 60 хиляди земеделци са кандидатствали за субсиидии и според направените досега проверки много от документите са с фалшиви данни. Прави се мониторинг на всички подадени молби и едва след проверката и отстраняването на тези, които нямат право, ще се изплатят помощи на останалите, съобщи министър Циарас.

След скандала със земеделците и фалшивите субсидии за животни, които не са имали, разкрит от европейската прокуратура, сега правителството се страхува от нов скандал за корупция, коментират специалистите.

За тригодишен период евросубсидиите за Гърция, отпуснати за биопродукти, са 288 милиона евро.

Спирането на евросубсидиите за биопродуктите повишава напрежението сред земеделците - защото и тези, които са подали реални документи, няма да получат полагащите се средства.

По същия начин и след скандала с фермерите от Крит бяха прекъснати плащанията за всички фермери.

Европейската прокуратура започна наказателно преследване срещу 100 фермери от Крит, като разследването продължава.

Сподели:

Коментари (0)

Войната на Кремъл се подхранва от 1 млрд. евро данъци на италиански компании

Войната на Кремъл се подхранва от 1 млрд. евро данъци на италиански компании

Проектът Leave Russia създава онлайн база данни, която следи дейността на международни корпорации, продължаващи да оперират в Русия през последните 3 години

Хиновски: Ако не назначим особен управител до 21 ноември, влизаме в рискова ситуация

Хиновски: Ако не назначим особен управител до 21 ноември, влизаме в рискова ситуация

Цените на горивата зависят от международните пазари, а тези от запасите със сигурност ще са с по-високи стойности", коментира Цветомир Николов от Център на изследване на демокрацията

Тръмп наложи 107% мито на италианската паста – ще изчезне ли любимият ви продукт от рафтовете?

Тръмп наложи 107% мито на италианската паста – ще изчезне ли любимият ви продукт от рафтовете?

САЩ обявиха търговска война на Италия: администрацията на републиканеца наложи огромни мито върху италианската паста, обвинявайки производителите в дъмпинг. Мярката заплашва 13 водещи марки и може да предизвика потребителски шок в американските магазини.