Учени от Коалицията за иновации за готовност за епидемия (CEPI) предупредиха за опасността от нова смъртоносна пандемия, съобщава "Сън".
Вирусът Nipah, предаван от плодови прилепи, е бил идентифициран като изключително опасен от изследователите. Негови носители са и прасета, консумиращи заразени от преносителите плодове.
Според данните смъртността при инфекции с вируса Nipah е между 40 и 75 процента.
Открита през 1999 г. в Малайзия, болестта може да причини тежък мозъчен оток, гърчове и повръщане.
Учените отбелязват дълъг инкубационен период на заболяването, който е 45 дни, както и голяма вероятност от вирусни мутации.
Експертите се опасяват, че той може бързо да се разпространи в страните от Югоизточна Азия.
Вирусът Nipah е включен в списъка на Световната здравна организация (СЗО) на 16 приоритетни патогени за изследвания и разработки поради способността му да причини пандемия. В допълнение към него в списъка попадат COVID-19, Кримско-Конгоанската хеморагична треска, Ебола, Ласса, Рифт Вали, вирусът Зика и други.
По-рано група експерти на СЗО посети Китай, за да установи причините за появата на коронавируса SARS-CoV-2. Според един от членовете на екипа, Питър Дасзак, коронавирусът най-вероятно се е предал на хората от прилепи.
Вирусът Nipah е включен в списъка на СЗО за изследвания и разработки поради способността му да причини пандемия
Фактор Фактор
Още от Свят
Владимир Кличко: Русия на Путин е в беда
Русия на Путин иска да унищожи Украйна тихомълком. Те искат Америка да остане тиха. Не велика, а тиха. Велика Америка не е Америка, която изоставя страните, които защитават свободата с живота си, заяви той
Аналена Бербок: Самолетната катастрофа в Литва може да е причинена от външна намеса
Тя намекна за неотдавнашното прекъсване на телекомуникационни кабели в Балтийско море, за което официални лица заявиха, че може да е било саботаж.
Италия: Г-7 ще стигне до обща позиция относно заповедта за арест на Нетаняху
Таяни не смята, че постигането на консенсус по заповедта за арест ще бъде трудно