Франция предложи създаването на всеобхватен европейски политически форум, който няма да бъде заместител на ЕС, Съвета на Европа или Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), но ще позволи изграждането на общност от всички европейски държави , независимо от статута им в ЕС или отношенията им с Европейския съюз. Идеята беше представена за първи път преди месец от президента Еманюел Макрон и ще бъде обсъдена на следващото заседание на Европейския съвет на 23 и 24 юни в Брюксел.
Франция вече изпрати нон-пейпър до държавите от ЕС, в който очертава идеята за създаване на „Европейска политическа общност“. Интересното е, че документът започна да се обсъжда само няколко дни преди публикуването на становището на Европейската комисия за предоставяне на статут на кандидат за Украйна, Молдова и Грузия. Очаква се Комисията да препоръча предоставяне на статут на кандидат за Украйна, вероятно и на Молдова, и не е сигурно как ще коментира Грузия. Въпреки че от ЕС казват, че след кандидатстването на тези страни за членство в ЕС, те са "спазвали обичайната съществуваща процедура", ясно е, че всичко е минало много по-бързо и че става дума за политически мотиви, а по-малко за отговаряне на реалните критерии за членство. Но така или иначе процесът на разширяване зависи преди всичко от политическа воля, а след това и от формалните условия, коментира „Ютарни лист”.
Европейската политическа общност, предложена от Франция, ще има формата на „мека правна структура” за вземане на решения, като същевременно зачита автономията за вземане на решения на ЕС и на всяка държава-членка. Срещите на ниво държавни или правителствени ръководители ще се осъществяват няколко пъти годишно. Това не е алтернатива на членството в ЕС, нито заместител на процеса на разширяване, а напротив - ще даде възможност на европейските държави, които желаят да се присъединят към Евросъюза, да засилят връзките си с държавите-членки на ЕС преди присъединяването, както политически, така и по отношение на участието в някои политики на ЕС, включително, когато е уместно, чрез постепенно интегриране във вътрешния пазар на ЕС.
Европейската политическа общност ще засили политическите, икономическите, културните връзки и връзките в областта на сигурността между своите членове и ще бъде форум за координация, вземане на решения и проекти за сътрудничество, за да се отговори по конкретен начин на предизвикателствата, пред които са изправени всички държави на европейския континент: външни въпроси и политика за сигурност, изменение на климата и доставки на енергия и други суровини, продоволствена сигурност, развитие на инфраструктурата и взаимна свързаност, мобилност, миграция, борба с организираната престъпност, отношения с други геополитически участници.
В текста се посочва още, че общността няма да бъде заместител на Съвета на Европа, ОССЕ или на трансатлантическите отношения.
Причината за нейното създаване е, че политиката на разширяване на ЕС, поради изискванията за реформи и продължителността на процеса, не предлага необходимата политическа рамка, която да отговори на неотложните исторически и геополитически нужди, произтичащи от войната срещу Украйна и да развие политическото структуриране на европейския континент.
„Ето защо ние предлагаме тази година да бъде създадена европейска политическа общност между всички европейски държави, които искат заедно да допринесат за сигурността, стабилността и просперитета на континента”, се посочва във френския документ.
Този съюз ще бъде отворен за европейски държави, които споделят общи демократични ценности, независимо дали са членове на ЕС или не и независимо от естеството на настоящите им отношения с Европейския съюз: дали искат да се присъединят към него или не, или са свързани с него само чрез икономически споразумения.
Френското предложение за формиране на европейска политическа общност трябва да бъде обсъдено на Европейския съвет на 23 и 24 юни, когато ще бъдат на дневен ред исканията за членство на Украйна, Молдова и Грузия в ЕС. /БГНЕС
Още от Свят
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран
Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?
Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп
Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци
Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца